Trwa ładowanie...
d2g0d4t

W okresie I-V upadłość ogłosiło 395 firm, o 24 proc. więcej rdr - Euler Hermes

04.06. Warszawa (PAP) - W maju 2012 roku ogłoszono 95 upadłości, a łącznie od początku 2012 roku do końca maja upadło 395 firm, wobec 318 w analogicznym okresie 2011 roku, co...

d2g0d4t
d2g0d4t

04.06. Warszawa (PAP) - W maju 2012 roku ogłoszono 95 upadłości, a łącznie od początku 2012 roku do końca maja upadło 395 firm, wobec 318 w analogicznym okresie 2011 roku, co oznacza wzrost o 24 proc. - podał Euler Hermes w komunikacie.

"Jak wynika z oficjalnych danych - z Monitorów Sądowych i Gospodarczych - w maju 2012 r. opublikowano informacje o 95 upadłościach w Polsce (łącznie od początku roku - upadło 395 firm wobec 318 przedsiębiorstw w roku ubiegłym). (...) wzrost liczby opublikowanych upadłości przekroczył 24 proc. w stosunku do roku ubiegłego" - napisano w komunikacie.

"Wzrost ten wynika głównie (ale nie wyłącznie) ze skali spowolnienia w budownictwie generującym gros upadłości, która jest znaczna i rozszerza się na branże współpracujące. Widać jednak także problemy w innych branżach - wymienić można chociażby przemysł spożywczy czy producentów mebli (przy czym napotykają oni odmienne problemy w swojej działalności)" - napisał w komunikacie Tomasz Starus, dyrektor biura oceny ryzyka i główny analityk w TU Euler Hermes.

BUDOWNICTWO - WCIĄŻ NA CZELE LISTY UPADŁOŚCI

d2g0d4t

"W pierwszej dziesiątce największych (pod względem obrotu) upadłości wśród opublikowanych w maju ogłoszeń znalazły się trzy firmy budowlane. Tylko 30 proc. - tak mało? Niestety nie - dwie kolejne z tych dziesięciu firm pracowały na rzecz budownictwa, dostarczając im kruszywo oraz wyroby z tworzyw sztucznych. Wśród firm budowlanych, które nie poradziły sobie z problemami były nie tylko firmy budownictwa drogowego, ale także mieszkaniowego czy wyspecjalizowane np. w budowie i wyposażaniu obiektów specjalistycznych jak szpitale" - napisano.

BRANŻA SPOŻYWCZA

"W statystykach upadłości od kilku miesięcy czasu pojawiają się lokalni producenci żywności o obrotach średnio kilkudziesięciu milionów złotych. Nawet tak odporne wydawałoby się na kryzys produkty jak makarony i kasze czy przeżywające obecnie sezon soki i napoje nie gwarantują nie tylko sukcesu, ale także niestety przetrwania" - napisano.

PROGNOZA

d2g0d4t

"Czy to może efekt spowalniającego eksportu, spadku sprzedaży mieszkań w kraju a może ograniczania zakupów konsumenckich do dóbr codziennego użytku lub końca popytu związanego z wyposażaniem nowych obiektów na piłkarskie mistrzostwa - a może wszystkie te fakty mają wpływ na widoczne problemy m.in. wytwórców mebli, ale także innych artykułów wyposażenia mieszkań (np. oświetlenia)" - napisano.

"W maju wśród ogłoszonych upadłości znalazło się 4 producentów mebli, a także 6 firm hurtowo dystrybuujących towary w kategorii meble, oświetlenie, dywany. Po zsumowaniu daje to około 10 proc. upadłości ogłoszonych w maju - wyraźnie widoczny efekt wszystkich wspomnianych czynników spowolnienia (chociaż w przypadku hurtu dominował na pewno spadek zakupów konsumenckich)" - dodano. (PAP)

mj/ jtt/

d2g0d4t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g0d4t