Trwa ładowanie...

W PIT wyższe ulgi na dzieci, ale także zmiany na korzyść fiskusa

Niektórzy podatnicy PIT posiadający dzieci docenią zmiany w tzw. uldze prorodzinnej, niemniej w 2015 r. wejdzie w życie szereg przepisów, na których skorzysta fiskus. Podatek zapłacą np. osoby dojeżdżające do pracy samochodem służbowym.

W PIT wyższe ulgi na dzieci, ale także zmiany na korzyść fiskusaŹródło: fotolia, fot: serq
d1q0l3p
d1q0l3p

Dobrą wiadomością dla podatników PIT są wchodzące w życie 1 stycznia 2015 r. zmiany dotyczące ulgi prorodzinnej. Ta na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne z 2224 zł do 2700 zł. Poza tym podatnik, który obecnie płaci za niską daninę, by odliczyć pełną ulgę, będzie mógł otrzymać zwrot kwoty stanowiącej różnicę między przysługującym mu pełnym odliczeniem a kwotą odliczoną - w zeznaniu podatkowym. Zwrot nie będzie mógł przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nowe zasady będzie można uwzględnić w rozliczeniach podatkowych za 2014 r.

1 stycznia wchodzi w życie zmiana dotycząca rozliczania podatku od użytkowania przez pracowników służbowych samochodów do celów prywatnych. Nowelizacja została przygotowana przy okazji kolejnej ustawy deregulacyjnej. Wprowadzono ryczałt kwotowy dodatkowego przychodu pracownika związany z prywatnym wykorzystaniem służbowego auta. Jego wysokość zależy od pojemności silnika samochodu.

Pracownik używający służbowego auta do celów prywatnych będzie musiał doliczyć do swojego przychodu kwotę 250 zł, jeśli samochód ma pojemność silnika do 1600 cm sześc., albo kwotę 400 zł miesięcznie, jeśli pojemność silnika przekracza 1600 cm sześc. Przyjmując 18 proc. stawkę PIT wysokość podatku wyniosłaby odpowiednio 45 zł i 72 zł miesięcznie.

W sytuacji, kiedy auto nie będzie użytkowane przez cały miesiąc, lecz tylko przez jego część, przychód ustalany będzie jako iloczyn 1/30 kwoty bazowej i liczby dni, w których pracownik używał samochodu. Dzienny przychód pracownika wyniósłby 8,33 zł w przypadku auta z mniejszym silnikiem (podatek 1,42 zł dziennie) oraz 13,33 zł dla samochodów z większymi silnikami (podatek 2,4 zł dziennie).

d1q0l3p

Menedżer w spółce doradczej Crido Taxand Łukasz Bączyk zwrócił uwagę na nowe regulacje, których celem jest eliminacja luk prawnych, umożliwiających szeroko rozumianą optymalizację podatkową. Świadczy to o tym, że Polska administracja próbuje nadążać za globalnymi zmianami w środowisku podatkowym.

- Dobrym tego przykładem są regulacje o opodatkowaniu zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC) - Komisja Europejska od jakiegoś czasu mobilizowała Polskę do wprowadzenia tych zapisów, natomiast w uzasadnieniu do nowelizacji ustawodawca nie kryje, iż w trakcie prac wzorował się na przepisach i tendencjach obowiązujących w innych państwach - zaznaczył Bączyk. Zgodnie z nowelizacją podatek od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej uzyskanych przez polskiego podatnika ma wynieść 19 proc.

Menedżer zwrócił uwagę, że 1 stycznia wchodzą w życie przepisy dotyczące odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Poprawiają one niefortunne zapisy ustawy o PIT, które wykorzystywane są do optymalizacji podatkowej.

- Przed rokiem 2015 zbycie takich składników mogło nie podlegać opodatkowaniu, jeżeli nie zostały one wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a ich zbycie nie nastąpiło w ramach wykonywanej działalności gospodarczej i miało miejsce po upływie pół roku. W tym kontekście niektórzy podatnicy celowo nie wprowadzali składników majątkowych do ewidencji, pomimo takiego obowiązku. Od 2015 roku zabieg ten nie uchroni nas od powstania zobowiązania podatkowego - poinformował Bączyk.

d1q0l3p

Jego zdaniem "wysoce profiskalnym" jest też zapis wprowadzający podatek od zobowiązania dłużnika uregulowanego przez niego w sposób niepieniężny. Chodzi np. o sytuacje, w których dłużnik zamiast gotówki przekazuje wierzycielowi np. nieruchomość. Od 2015 roku przychodem dłużnika będzie wysokość zobowiązania uregulowanego w taki sposób. Jeżeli wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego (w tym przypadku nieruchomości) będzie wyższa niż wysokość regulowanego zobowiązania, przychód określony zostanie w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego.

Według Bączyka kolejną zmianą na korzyść fiskusa jest wprowadzenie opodatkowania zysku przekazanego na inne kapitały niż zakładowy w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.

d1q0l3p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q0l3p