W połowie listopada kolejne konsultacje uczestników rynku hurtowego gazu - URE
08.11. Warszawa (PAP) - W drugiej połowie października odbyły się konsultacje z uczestnikami hurtowego rynku gazu, zainicjowane przez URE, które miały zidentyfikować problemy na...
08.11. Warszawa (PAP) - W drugiej połowie października odbyły się konsultacje z uczestnikami hurtowego rynku gazu, zainicjowane przez URE, które miały zidentyfikować problemy na tym rynku. Kolejne odbędą się w połowie listopada - poinformował Urząd w komunikacie.
W trakcie kolejnego spotkania omawiane będą m.in. możliwe do wdrożenia rozwiązania dotyczące bilansowania na rynku hurtowym.
W październikowej rozmowie na temat problemów i wyzwań związanych z wprowadzanymi zmianami zasad funkcjonowania tego rynku uczestniczyło blisko 80 przedstawicieli sektora, a także reprezentanci Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
"Zasadniczym celem konsultacji było zidentyfikowanie istniejących problemów na rynku hurtowym i wypracowanie sposobu ich rozwiązania, aby zapewnić możliwość poprawnego funkcjonowania stopniowo deregulowanego rynku gazu ziemnego w Polsce" - napisano w komunikacie.
Uczestnicy konsultacji zasygnalizowali m.in. chęć uzyskania od PGNiG informacji o planowanym sposobie realizowania obliga giełdowego. Liczą też na stworzenie przez PGNiG atrakcyjnej oferty na rynku OTC jako alternatywy dla oferty giełdowej i możliwie jak największą stabilność nowej polityki cenowej PGNiG.
Chcieliby też wprowadzenia dywersyfikacji, jeśli chodzi o dostęp do źródeł podaży. Proponują ograniczenie w zakresie dostępu do rewersu fizycznego na Jamale do 10 proc. zdolności technicznych możliwych do nabycia na rzecz jednego podmiotu.
Wskazują też na potrzebę poinformowania odbiorców o możliwości rezygnacji z części gazu zakupionego w ramach kontraktów długoterminowych na dostawy gazu do odbiorców końcowych, by odpowiedni wolumen mógł zostać sprzedany za pośrednictwem giełdy.
Liczą również na nowelizację ustawy o zapasach obowiązkowych - w obecnym kształcie stanowi ona barierę wejścia dla spółek, które chcą dokonywać zakupu z zagranicy w wolumenach większych niż 100 mln m sześc. gazu rocznie.
Wśród propozycji pojawiło się również obniżenie taryfy przesyłowej za zdolności przerywane i usługi krótkoterminowe. Uczestnicy rynku argumentują, że powinny być one tańsze ze względu na to, że korzystają z nich nowi, mali gracze.
Proponowana jest też zmiana formuły "take or pay", by klient mógł odsprzedać zakontraktowany gaz, którego nie jest w stanie zużyć.
Z kolei przedstawiciele PGNiG poinformowali, że w celu zmniejszenia ryzyka niezbilansowania klientów kupujących produkty standardowe, spółka planuje zaoferować na rynku OTC produkty umożliwiające elastyczny pobór gazu. (PAP)
morb/ ana/