W Poznaniu zainaugurowano Centrum Innowacji PCSS-Huawei
Centrum innowacji PCSS-Huawei zainaugurowano w piątek Poznaniu. Także w piątek Huawei uruchomił w stolicy Wielkopolski jeden z najmocniejszych polskich klastrów obliczeniowych "Orzeł/Eagle" - 80. najszybszy superkomputer świata.
Celem pierwszego etapu wspólnej inwestycji będzie współpraca zespołów badawczych Huawei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) między innymi w zakresie przetwarzania i składowania danych w chmurze.
- To pierwsza taka umowa podpisana przez nas ze środowiskiem akademickim na świecie. Mamy w tej chwili kilkanaście centrów, natomiast są to centra w których rozwijamy rozwiązania telekomunikacyjne. Wybierając Poznań braliśmy pod uwagę m.in. doświadczenie odnośnie technologii energooszczędnych. PCSS od lat testowało i testuje różne technologie, m.in. chłodzenie cieczą - powiedział w piątek Dominik Dziarczykowski z Huawei Polska.
Równocześnie z inauguracją Centrum, Huawei uruchomił w Poznaniu klaster obliczeniowy "Orzeł/Eagle" o mocy obliczeniowej 1.4 PFlops. Jest to jeden z najbardziej energooszczędnych systemów, w tej części świata, oraz jeden z trzech najmocniejszych systemów tego typu w Polsce
- Klaster obliczeniowy jest urządzeniem bardzo uniwersalnym. Jego moc obliczeniowa jest udostępniana wszystkim polskim naukowcom, odkrywcom, researcherom - zaznaczył Dziarczykowski. System zajął 80. pozycję na liście najszybszych systemów na świecie, ogłoszonej podczas konferencji SC2015 w USA. Może być zastosowany między innymi do symulacji inżynierskich, badań przy wykorzystaniu energii z fuzji jądrowej jako alternatywnego, bezpiecznego źródła energii, czy badań nad ludzkim mózgiem.
Centrum innowacji PCSS-Huawei zostało powołane na mocy porozumienia podpisanego w listopadzie 2015 roku w Szanghaju w trakcie Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
Huawei Enterprise to jedna z trzech grup biznesowych Huawei odpowiedzialna za tworzenie produktów i usług ITC, w tym m.in.: rozwiązań dla funkcjonalnych sieci korporacyjnych, systemów cloud computing, oraz centrów danych. Rozwiązania Huawei Enterprise używane są m.in. w przemyśle transportowym, energetycznym, sektorze finansowym, zdrowotnym czy publicznym.
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) jest jednostką afiliowaną przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, odpowiedzialną za dostarczenie infrastruktury IT dla uczelni wyższych oraz jednostek badawczo-rozwojowych.
Pełni rolę operatora krajowej akademickiej sieci światłowodowej PIONIER, operatora sieci miejskiej w Poznaniu - POZMAN, zapewnia połączenie z europejską siecią (GEANT) oraz światowymi zasobami internetowymi. Jest aktywnym centrum danych zasobów przetwarzania i składowania danych, z których korzysta środowisko naukowe w Polsce jak i Europie.
PCSS prowadzi prace badawczo-rozwojowe oraz wdrożeniowe we współpracy z innymi jednostkami naukowymi w kraju, na świecie oraz wdraża te technologie w rozwiązaniach praktycznych, w przemyśle oraz biznesie.