Trwa ładowanie...
transport
07-10-2009 18:03

W przyszłym tygodniu protesty związków zawodowych kolejarzy

Związkowcy z PKP Polskie Linie Kolejowe przeprowadzą 12 i 13 października protesty przeciwko likwidacji niektórych oddziałów spółki oraz ewentualnym zwolnieniom. W poniedziałek ma rozpocząć się głodówka w siedzibie Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność", a na wtorek planowana jest pikieta przed siedzibą spółki.

W przyszłym tygodniu protesty związków zawodowych kolejarzyŹródło: Jupiterimages
d1qkzu2
d1qkzu2

Związkowcy z PKP Polskie Linie Kolejowe przeprowadzą 12 i 13 października protesty przeciwko likwidacji niektórych oddziałów spółki oraz ewentualnym zwolnieniom. W poniedziałek ma rozpocząć się głodówka w siedzibie Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność", a na wtorek planowana jest pikieta przed siedzibą spółki.

Związkowcy sprzeciwiają się zaproponowanej przez zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe likwidacji od przyszłego roku 10 z 27 regionalnych zakładów linii kolejowych oraz zwolnieniom z pracy, z którymi - ich zdaniem - muszą się liczyć pracownicy.

Rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki zapewnił PAP, że wszyscy pracownicy likwidowanych zakładów otrzymają propozycje nowej pracy. - Możliwe, że nawet na lepszych warunkach - powiedział. Na razie nie wiadomo jednak, o ile osób chodzi.

Rzecznik Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność" Stanisław Kokot powiedział PAP, że związkowcy chcą ustalić z zarządem spółki, ile osób obejmie redukcja zatrudnienia i ewentualnie podpisać porozumienia chroniące miejsca pracy albo gwarantujące zwalnianym lepsze warunki odejść z pracy.

d1qkzu2

- Zarząd nie przestawił żadnych planów zatrudnienia pracowników z likwidowanych zakładów. Obawiamy się sytuacji, jaka miała miejsce w PKP Cargo. W wyniku trwającej w tej spółce restrukturyzacji pracę straciło już 6 tys. osób. Trzeba się zastanowić, czy likwidacja prawie połowy zakładów linii kolejowych ma sens. Restrukturyzacji na kolei było już dużo, a efekty są opłakane" - powiedział Kokot.

Łańcucki wyjaśnił, że sekcje, czyli podstawowe jednostki zajmujące się utrzymaniem linii kolejowych, będą pracować bez zmian. - Likwidujemy czapkę administracyjną. Mniej zakładów może z powodzeniem zarządzać większą liczbą sekcji. A pracownicy zakładów linii kolejowych to często znakomici specjaliści, którzy mogą zajmować się inwestycjami - powiedział.

Wyjaśnił, że większość pracowników przejdzie do tworzonej w ramach restrukturyzacji jednostki - Centrum Realizacji Inwestycji. Centrum zostanie utworzone na bazie biur obsługujących inwestycje w spółce i ośmiu biur regionalnych. Jak mówił rzecznik, Centrum będzie doglądało konkretnych inwestycji w terenie - od fazy projektowej do momentu przecięcia wstęgi.

Zarząd podał w komunikacie, że zmiany w spółce są konieczne. Rezygnacja ze zmiany sposobu zarządzania mogłaby prowadzić do niewykorzystania pieniędzy, jakie PKP Polskie Linie Kolejowe mogą uzyskać z unijnych i rządowych programów inwestycyjnych.

d1qkzu2

- W tym roku mieliśmy do wykorzystania 3,5 mld zł. W przyszłych latach będzie więcej pieniędzy, a spółka już ma problem z ich wykorzystaniem. Struktura jest niewydolna - powiedział Łańcucki.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe powstała w 2001 r. w wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe". Odpowiada za budowę i utrzymanie linii kolejowych i udostępnianie jej przewoźnikom. Zarządza siecią torów o łącznej długości ok. 19 tys. km. (PAP)

her/ pad/ gma/

d1qkzu2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qkzu2