W taki sposób podwyżki nie dostaniemy
Płacz i błaganie na pewno nie zwiększą szans na podwyżkę. Naszą siłą jest to, czym się zasłużyliśmy dla firmy
Płacz i błaganie na pewno nie zwiększą szans na podwyżkę. Naszą siłą jest to, czym się zasłużyliśmy dla firmy.
Rozmowa o podniesieniu pensji z całą pewnością wymaga odwagi. Wielu osobom jej brakuje, więc o wsparcie proszą kolegów z pracy. Nie zastanawiają się, czy takie działanie ma sens i jaki przyniesie skutek. Grupa wydaje się silniejsza niż jednostka. Czy słusznie?
- Jeśli już rozważamy taka kwestię, wszystko zależy od tego czy planujemy iść po podwyżkę zespołem w sprawie całego zespołu, czy pojedynczej osoby – tłumaczy Małgorzata Rymkiewicz , psycholog, trener i terapeuta w Dynamic Solutions Group. – Choć w jednym i drugim przypadku zalecałabym rozwagę.
Walcz na argumenty
- Swoje sprawy zawsze warto załatwiać osobiście, a nie wytaczać ciężką artylerię pt. siła grupy – mówi Małgorzata Rymkiewicz. - Rozumiem, że fajnie jest czuć wsparcie innych, ale wydaje się to nieadekwatne. Temat płacy jest tematem stricte osobistym i nietaktem jest poruszać go grupowo. Przecież jeśli ja mam sprawę do szefa, zwłaszcza dotyczącą płacy, to sam idę i rozmawiam. Polecam się do takiej rozmowy przygotować. Zebrać swoje zasługi i przypomnieć powody dla których uważamy, że podwyżka nam się należy. Zawsze warto mieć argumenty, to lepsze niż siła grupy.
Specjaliści podkreślają, że w walce o wyższą pensję najlepszym wyjściem jest ustalenie z przełożonym konkretnego terminu spotkania, z wcześniejszą informacją o czym chcemy rozmawiać. Nakreślenie tematu rozmowy pomoże obu stronom przygotować się do niej. Jednak jak się okazuje, działają też inne sposoby. - Na jakimś luźniejszym spotkaniu integracyjnym powiedziałam swojemu szefowi, że chciałabym umówić się z nim na poważniejszą rozmowę – opowiada Karolina, przedstawiciel medyczny. – Nie powiedziałam o czym chcę rozmawiać i miałam wrażenie, że chyba się wystraszył. Byłam dobrym pracownikom i przynosiłam firmie spory zysk, dzięki temu mój przełożony miał się czym chwalić przed zarządem. Mogłam na takim spotkaniu powiedzieć, że odchodzę z firmy, z czego on by się nie ucieszył. Miałam wrażenie, że gdy powiedziałam, że chodzi o podwyżkę, on odetchnął z ulgą. Negocjacje nie trwały długo. Dostałam niemal tyle, o ile prosiłam.
Metoda, jaką zastosowała Karolina może być skuteczna. Jednak tylko wtedy, gdy jesteśmy cenionym pracownikami firmy i gdy w razie niepowodzenia na takiej rozmowie, będziemy mieli wyjście awaryjne, np. będziemy w stanie pożegnać się z firmą.
Wystaw sobie ocenę
Oczywiście najważniejsza jest wiara w słuszność naszej prośby i przekonanie o tym, że zasługujemy na jej spełnienie. Zanim jednak wybierzemy się do szefa prosić o większą gratyfikację za naszą pracę, najpierw zorientujmy się, czy jest to realne. Przede wszystkim warto zbadać ile wynoszą wynagrodzenia na podobnych stanowiskach w innych firmach. Może się okazać, że wcale mało nie zarabiamy, a nasze oczekiwania są zbyt wygórowane. Warto mieć na uwadze, że argumentami w rozmowie o podwyżkę, o których wspominają specjaliści, nie mogą być powody, dla których podwyżka jest nam potrzebna. Pracodawcę interesuje tylko to, czy jesteśmy efektywni i czy wzrost wynagrodzenia wpłynie na nas motywująco.
- Kiedyś przyszedł do mnie pracownik i powiedział, że musi więcej zarabiać, ponieważ ma na utrzymaniu żonę i dwie dorastające córki, których utrzymanie coraz więcej kosztuje – mówi Piotr, właściciel firmy transportowej z Pomorza. – Próbował brać mnie na litość. Kiedy uświadomiłem go, że w porównaniu z innymi jest bardzo słabym pracownikiem i nawet nie powinien myśleć o podniesieniu płacy, skulił uszy po sobie. W mojej opinii od dawna się nad nim litowałem, trzymając go na stanowisku. Robiłem to właśnie dlatego, że był jedynym żywicielem rodziny.
Warto więc mieć na uwadze, że załamanie się, płacz i błaganie na pewno nie zwiększą szans na podwyżkę. Naszą siłą jest to, czym się zasłużyliśmy dla firmy.
ml/MA