Trwa ładowanie...
poziom życia

W tych krajach ludziom jest najlepiej. Polska przed Włochami!

Prym wiodą Norwegia, Szwecja i Szwajcaria. Sprawdź, kto znalazł się na kolejnych miejscach.

Share
W tych krajach ludziom jest najlepiej. Polska przed Włochami!
Źródło: WP.PL, Fot: Aqwis/wikimedia (CC BY-SA 3.0)
d1ielug

Norwegia, Szwecja i Szwajcaria liderami wśród krajów najbardziej rozwiniętych społecznie - wynika z badania organizacji Social Progress Imperative. Wzięły w nim udział 133 państwa, w których mieszka w sumie 99 procent światowej populacji.

W badaniu były brane pod uwagę: poziom dobrobytu, możliwość zaspokajania podstawowych ludzkich potrzeb i szanse i możliwości, jakie daje człowiekowi dany kraj. Polska utrzymała 27. miejsce. Mamy problemy przede wszystkim z dostępem do niedrogich mieszkań, tolerancją wobec imigrantów i chorobami cywilizacyjnymi.
W rankingu, obok krajów Europy, dobrze wypadły też państwa Ameryki Północnej oraz Australii, najgorzej zaś - Afryki Subsaharyjskiej oraz Azji Środkowo-Wschodniej i Południowej.

źródło: Social Progress Index 2015
1. Norwegia 6. Kanada
2. Szwecja 7. Dania
3. Szwajcaria 8. Holandia
4. Islandia 9. Australia
5. Nowa Zelandia 10. Wielka Brytania

Polska znalazła się w tzw. "drugiej" grupie państw, tj. krajów rozwiniętych społecznie - zaznaczają autorzy raportu. Razem z nami w tej grupie jest większość krajów Unii Europejskiej i USA. Lepszą pozycję od nas w Europie Środkowej osiągnęły Słowenia, Czechy, Estonia oraz Słowacja. Za nami znalazły się z kolei Węgry, Łotwa, Litwa, a nawet Włochy, które zajęły dopiero 31. miejsce.

źródło: Social Progress Index 2015
21. Francja 26. Chile
22. Czechy 27. Polska
23. Estonia 28. Kostaryka
24. Urugwaj 29. Korea Płd.
25. Słowacja 30. Cypr
d1ielug

Podziel się opinią

Share
d1ielug
d1ielug