Trwa ładowanie...

W Wigilię większość sklepów będzie pracować do godz. 14-15

W Wigilię świąt Bożego Narodzenia większość sklepów dużych sieci handlowych będzie pracować do godziny 14 lub15; nieliczne o godzinę dłużej - wynika z informacji Solidarności Pracowników Handlu, która, jak co roku, apeluje o skrócenie godzin handlu w tym dniu.

W Wigilię większość sklepów będzie pracować do godz. 14-15Źródło: AFP, fot: Jean-Franciois Monier
d2jb7xb
d2jb7xb

Jak podały związkowe służby prasowe, Sekcja Krajowa Pracowników Handlu "S" wystosowała list otwarty do zarządów sieci handlowych o skrócenie czasu pracy w Wigilię do godz. 14. Oprócz apelu w liście znalazło się podziękowanie związkowców dla tych sieci, które już zdecydowały o skróceniu godzin handlu.

Według szefa sekcji Alfreda Bujary, 24 grudnia do godziny 14. będą pracować sklepy m.in. sieci Biedronka, Lidl, Netto, Makro, Kaufland i Praktiker, a do godz. 15. Carrefour, Real i Tesco. Sklepy Auchan mają być otwarte godzinę dłużej. Czas pracy w Jysku i Decathlonie będzie dostosowany do godzin otwarcia galerii handlowych.

Bujara ocenił, że prowadzona od kilku lat związkowa akcja "Nie przehandluj pierwszej gwiazdki" przynosi efekty. - To cieszy, bo jeszcze kilka lat temu większość sklepów była otwarta do godz. 18., a w niektórych przypadkach nawet do 20 - skomentował.

Związkowcy przypominają, że dla pracowników handlu zamknięcie sklepu nie oznacza zakończenia dnia pracy. Ostatni klienci wychodzą zwykle po czasie; potem pracownicy muszą jeszcze posprzątać swoje stanowiska pracy i lady oraz uporządkować towar.

d2jb7xb

Na 15 grudnia wczesnym popołudniem związkowcy zapowiedzieli happening przed centrum handlowym Wola Park w Warszawie. Jego uczestnicy w czapkach św. Mikołaja będą rozdawać przechodniom ulotki wraz opłatkiem.

- Jak co roku będziemy prosić klientów, aby nie robili zakupów w Wigilię. W tej kwestii też musimy pochwalić się sukcesem. Już w zeszłym roku po godzinie 13. sklepy w całej Polsce świeciły pustkami. Klienci wysłuchali naszych apeli i wigilijny dzień spędzają w domu z bliskimi, a nie na zakupach - uważa szef handlowej "S".

d2jb7xb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jb7xb