Trwa ładowanie...
dki4r2m

W XI Polska nie wypełniała ani kryterium stabilności cen, ani kryterium stóp proc. - MF

07.01. Warszawa (PAP) - W listopadzie 2012 roku Polska nie wypełniała ani kryterium stabilności cen, ani kryterium stóp procentowych - wynika ze styczniowego numeru "Monitora...

Share
dki4r2m

07.01. Warszawa (PAP) - W listopadzie 2012 roku Polska nie wypełniała ani kryterium stabilności cen, ani kryterium stóp procentowych - wynika ze styczniowego numeru "Monitora konwergencji nominalnej", opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

"W listopadzie 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP wyniosło 3,9 proc. (spadek o 0,1 pkt. proc. w stosunku do października 2012 r.). Równocześnie odnotowano spadek o takiej samej skali w przypadku wartości referencyjnej, która wyniosła 2,8 proc. Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach: Szwecji, Irlandii i Grecji" - napisano.

W listopadzie 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stóp procentowych.

"Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 5,2 proc. (spadek o 0,1 pkt. proc. w stosunku do października 2012 r.) i była o 1,6 pkt. proc. wyższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 3,6 proc.. Wartość referencyjna kryterium została wyliczona wyłącznie w oparciu o dane dotyczące jednego państwa, tj. Szwecji. Bazując na treści Raportu o konwergencji 2012 opublikowanego przez Komisję Europejską w maju 2012 r., z grupy referencyjnej po raz kolejny wykluczono państwa objęte programem pomocowym UE/MFW, tj. Grecję i Irlandię" - dodano.

Kryterium fiskalne pozostaje niewypełnione ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu. Kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM2. (PAP)

nik/ asa/

dki4r2m

Podziel się opinią

Share
dki4r2m
dki4r2m