Walczą o medale, żyją poniżej granicy ubóstwa. Fatalna sytuacja australijskich olimpijczyków
Australijska Fundacja Sportu przeprowadziła ankietę wśród olimpijczyków z tego kraju. Jak się okazuje, prawie połowa z nich żyje poniżej granicy ubóstwa, czyli uzyskuje dochody w wysokości mniejszej niż 23 tys. dolarów australijskich (równowartość ok. 61 tys. zł) rocznie.
30.08.2023 | aktual.: 30.08.2023 15:45
Chodzi o uczestników poprzednich igrzysk, jak i tych nadchodzących w Paryżu w 2024 roku. Wielu z 2304 ankietowanych sportowców potwierdziło, że ich sytuacja się pogarsza wraz ze wzrostem kosztów zakwaterowania i podróży w czasie wydarzeń sportowych, które generalnie nie są w całości pokrywane przez narodowe federacje. Do tego dwie trzecie ankietowanych zawodniczek stwierdziło, że stres z wiązaniem "końca z końcem" w życiu codziennym odbił się na ich zdrowiu psychicznym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ludzie rozważają rezygnację ze sportu
Badanie wykazało także, że 43 procent młodych sportowców, którzy powinni już rozpocząć wstępne przygotowania do igrzysk w 2032 roku w Brisbane, z powodów finansowych rozważało całkowitą rezygnację ze sportu.
Nie możemy sobie pozwolić na to, aby ci młodzi sportowcy rezygnowali ze swoich marzeń, gdyż państwo nie wspomaga ich finansowo. Presja finansowa, wpływ na zdrowie psychiczne sportowców i ryzyko, że sportowcy w konsekwencji porzucą uprawianie sportu, budzą nasze ogromne obawy - przekazał w oświadczeniu w reakcji na wyniki badania dyrektor generalny Australijskiego Komitetu Olimpijskiego (AOC) Matt Carroll.
Już w marcu 2023 roku AOC ujawnił, że do dobrego przygotowania ekipy na igrzyska w Brisbane brakuje ponad 2 mld dolarów australijskich. AOC wezwał rząd do nadrobienia zaległości. W przeciwnym razie — jak stwierdzono — igrzyska w 2032 roku mogą się zakończyć wielkim niepowodzeniem.
W lipcu 2023 rząd ogłosił utworzenie funduszu celowego o wartości 20 milionów dolarów australijskich. Te środki — określone przez AOC jako zdecydowanie za małe — mają pomóc australijskim sportowcom przygotować się do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Paryżu.
Do tego władze potwierdziły zwiększenie o 200 milionów dolarów australijskich finansowania sportu kobiet po sukcesie australijskiej reprezentacji w piłce nożnej, która dotarła do półfinału mistrzostw świata.
Trzeba szykować się do organizacji igrzysk
Nadal otwarta jest kwestia środków, które będą przeznaczone na igrzyska w 2032 roku. Dotychczas tylko rząd stanowy Queensland zobowiązał się przeznaczyć około 7 miliardów dolarów australijskich na budowę potrzebnych do organizacji imprezy obiektów sportowych.
Australia na Igrzyskach Olimpijskich w 2020 roku (które odbyły się 2021 r. ze względu na pandemię) w Tokio zajęła 6. miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 46 medali - 17 złotych, 7 srebrnych oraz 22 brązowe.