Trwa ładowanie...

Waloryzacja 2023. Wiceminister podał, ile wynosi prognozowana emerytura minimalna

Inflacja galopuje i przekroczyła już 16 proc. To, wraz ze skalą podwyżek wynagrodzeń w naszym kraju, zdecyduje o tym, ile wyniesie marcowa waloryzacja rent i emerytur. Z dotychczasowych zapowiedzi przedstawicieli rządu wynika, że seniorzy mogą się w przyszłym roku spodziewać podwyżki na poziomie niecałych 14 proc. W czwartek potwierdził to wiceminister rodziny. I podał, ile w przybliżeniu wyniesie minimalna emerytura, według szacunków będzie to 1523 zł.

Waloryzacja 2023. Wiceminister podał, ile wynosi prognozowana emerytura minimalnaWaloryzacja 2023. Wiceminister podał, ile wynosi prognozowana emerytura minimalnaŹródło: Adobe Stock, fot: WDnet Studio
d3l6jbe
d3l6jbe

Minimalna emerytura w 2023 roku będzie według szacunków wynosiła 1523 zł - zapowiedział w czwartek w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Będzie to efekt przyszłorocznej rekordowej waloryzacji rent i emerytur. Rekordowej, bo ustala się ja na podstawie danych o wzroście wynagrodzeń i - przede wszystkim - inflacji, a ta jest w tym roku najwyższa od lat.

Wysoka waloryzacja przez gigantyczną drożyznę

W sierpniu średni wzrost cen sięgnął w naszym kraju już 16,1 proc. Średnioroczna inflacja ma natomiast w 2022 roku wynieść 13,5 proc. - wynika z rządowych prognoz. Ostatecznie GUS poda końcowe dane dotyczące tegorocznej inflacji w styczniu przyszłego roku i dopiero wtedy rząd będzie mógł ustalić ostateczny wskaźnik waloryzacji.

- Mając wysoką inflację musimy zapewnić w budżecie środki na waloryzację na odpowiednim poziomie. Zaplanowaliśmy waloryzację na poziomie 13,8 proc., to będzie koszt około 40 mld zł od pierwszego marca - mówił w czwartek w Sejmie Stanisław Szwed, odnosząc się do zapisów w projekcie przyszłorocznego budżetu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rząd nie radzi sobie z kryzysem energetycznym. "Sytuacja wymknęła się spod kontroli. Panuje chaos"

Również minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała w czwartek głos ws. wskaźnika waloryzacji. - Szacujemy, że będzie to około 14 proc., być może więcej – zapowiedziała podczas rozmowy z TVP Info. To wzrost w porównaniu z zapowiedziami z końca czerwca, kiedy to rząd proponował waloryzację emerytur i rent w 2023 r. na poziomie 9,6 proc., a koszt wyniósłby 27,5 mld zł.

d3l6jbe

Przypomnijmy, że w tym roku waloryzacja też była stosunkowo wysoka i sięgnęła 7 proc. - to efekt szybko rosnącej już od ubiegłego roku inflacji. Obecnie minimalna emerytura to 1338 zł. Jeśli sprawdzą się prognozy wiceministra Szweda i świadczenie zostanie podniesione w przyszłym roku do 1523 zł, będzie to oznaczało podwyżkę o 185 zł.

Rząd znów wypłaci 13. i 14. emeryturę

Z czwartek Stanisław Szwed był też pytany przez posłanki PiS, czy w planach jest wypłacenie 14. emerytury w kolejnym roku. Jak stwierdził, resort jest przygotowany, by wdrożyć w życie takie rozwiązanie. Zaznaczył też, że w planach budżetowych na przyszły rok są zapewnione pieniądze m.in. na waloryzację na odpowiednim poziomie rent i emerytur i na 13. emeryturę.

Stanisław Szwed tłumaczył też, jak poszła wypłata tegorocznych "czternastych emerytur", która przeprowadzona została w okresie od 25 sierpnia do 20 września. - Praktycznie można powiedzieć, że został zakończony proces wypłaty - stwierdził. Pozostała jedynie niewielka grupa emerytur okresowych, które będą wypłacane na początku października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3l6jbe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l6jbe