Trwa ładowanie...
d1oile8

Waloryzacja emerytur. O ile wzrosną świadczenia od 1 marca 2020?

Wysokość świadczeń jest co roku aktualizowana, by zrekompensować emerytom i rencistom wzrost cen najczęściej kupowanych przez nich produktów. 1 marca minimalna emerytura wzrośnie o 25 zł, a przeciętna o 52 zł na rękę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ostateczny wskaźnik waloryzacji będzie znany dopiero w styczniu 2020 roku.
Ostateczny wskaźnik waloryzacji będzie znany dopiero w styczniu 2020 roku. (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
d1oile8

Jak pisze "Super Express", najnowsze prognozy rządu zakładają, że przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji wyniesie 2,94 proc.

Oznacza to, że najniższa emerytura zostanie podwyższona o 25 zł do 960,43 zł netto, a przeciętne świadczenie emerytalne wzrośnie o 52 zł na rękę.

Możliwe, że rząd zdecyduje się na waloryzację mieszaną, kwotowo-procentową, jak w tym roku. W takiej sytuacji najniższe emerytury rosną o z góry ustaloną kwotę.

d1oile8

Obejrzyj: twórcy startupów nie odkładają na emeryturę

Przypomnijmy, że w tym roku rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował się na waloryzację mieszaną - kwotowo-procentową. Zamiast podwyższać wszystkie emerytury o 2,86 proc., zastosowano minimalną kwotę podwyżki wynoszącą 70 zł brutto.

Inne niż "Super Express" wyliczenia przedstawił niedawno "Dziennik Gazeta Prawna". W opublikowanej we wtorek Aktualizacji Planu Konwergencji pojawiły się dane, dzięki którym wskaźnik waloryzacji miałby wynieść 3,24 proc.

d1oile8

W takiej sytuacji wynosząca obecnie 1100 zł brutto minimalna emerytura wzrosłaby o 35 zł brutto, natomiast przeciętna emerytura, która wynosi 2200 zł, wzrosłaby o 71 zł brutto.

Przy wyliczaniu wskaźnika waloryzacji bierze się pod uwagę wysokość inflacji oraz co najmniej 20 procent realnego wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku kalendarzowym.

Ostateczny wskaźnik waloryzacji będzie znany dopiero w styczniu 2020 roku, gdy GUS poda dane o inflacji i wzroście płac.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1oile8

Podziel się opinią

Share
d1oile8
d1oile8