Trwa ładowanie...
fundusz inwestycyjny
+1
13-01-2015 16:55

Wartość aktywów TFI wzrosła o 1,4% m/m w grudniu i o 10,4% r/r w 2014 r.

Warszawa, 13.01.2015 (ISBnews) - Wartość aktywów zarządzanych przez polskie fundusze inwestycyjne wzrosła w grudniu o 1,4% m/m, osiągając poziom 208,9 mld zł na koniec 2014 r., poinformowały Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analizy Online. Po bardzo dobrym 2013 r., w którym środki zarządzane przez krajowe fundusze wzrosły o prawie 30%, dynamika wzrostu aktywów w 2014 roku była 3-krotnie niższa i ostatecznie wyniosła 10,4%.

Wartość aktywów TFI wzrosła o 1,4% m/m w grudniu i o 10,4% r/r w 2014 r.Źródło: Fotolia, fot: Alexandr Mitiuc
dkdt7q5

Spowolnienie dynamiki rozwoju rynku ma swoje źródło głównie w mniejszym zainteresowaniu funduszami przez klientów. Według szacunków Analiz Online, saldo wpłat i wypłat w 2014 roku wyniosło 12 mld zł w porównaniu do 30 mld zł w 2013 roku.

"Niższy bilans sprzedaży wynika głównie z mniejszego zainteresowania funduszami niedetalicznymi, skierowanymi do wąskiej grupy odbiorców, które w 2014 roku pozyskały ok +1,0 mld zł w porównaniu do +14 mld zł w 2013 roku. Również wyniki wypracowane przez zarządzających były nieco niższe niż rok wcześniej i w 2014 roku wyniosły ponad +6 mld zł" czytamy w raporcie.

Liderem 2014 roku były fundusze sekurytyzacyjne, zarabiające na rynku wierzytelności - wartość ich aktywów wzrosła w ciągu roku o blisko 60%, tj. o blisko 1 mld zł.

dkdt7q5

Druga pozycja pod względem dynamiki przypadła w 2014 roku funduszom gotówkowym i pieniężnym, które na koniec roku zarządzały aktywami przekraczającymi 28,0 mld zł. W sumie klienci wpłacili do nich ponad 6,4 mld zł, a po uwzględnieniu także wyników z zarządzania wartość tego segmentu wzrosła o ponad 7,0 mld zł.

Kolejna, trzecia pod względem dynamiki, pozycja przypadła funduszom rynku surowców, które stanowią najmniejszy segment funduszy na rynku. Choć dynamika wyniosła blisko 30%, to odpowiada ona wzrostowi aktywów o zaledwie 74 mln zł.

Wysoką, przekraczającą 20% dynamikę osiągnęły w 2014 roku także fundusze dłużne, którym sprzyjała hossa na rynku długu.

"W efekcie sam wynik z zarządzania wszystkich funduszy dłużnych powiększył stan aktywów w 2014 roku o ponad +2 mld zł. Gdy do tej kwoty dołożymy blisko +6 mld zł, które wpłacili do funduszy klienci, to okazuje się, iż wartość środków zgromadzonych w tym segmencie wzrosła w sumie o blisko +9 mld zł, najwięcej ze wszystkich. Dzięki temu udało się utrzymać pozycję największego segmentu rynku z 20% udziałem" - czytamy także.

dkdt7q5

Dodatnią dynamikę wzrostu aktywów odnotowały w 2014 roku jeszcze fundusze mieszane. Była ona jednak stosunkowo niska (1,5%), a o wzroście zadecydowały jedynie pojedyncze rozwiązania.

Mimo dwucyfrowego tempa wzrostu całej branży funduszy inwestycyjnych, niektóre grupy aktywów spadały.

"Najgłębszy spadek wartości zarządzanych środków dotknął w minionym roku fundusze nieruchomości. Mimo pewnego ożywienia w tym segmencie (kilka towarzystw uruchomiło nowe produkty), o spadku aktywów zdecydowały głównie uruchomione kilka lat temu produkty, które weszły w fazę końcową działalności, co m.in. wiązało się ze zwrotem zainwestowanych środków klientom. Ostatecznie wartość aktywów zgromadzonych w funduszach nieruchomości zmniejszyła się o blisko -0,5 mld zł do 2,1 mld zł na koniec grudnia" - czytamy dalej.

Spory spadek aktywów odnotowały także fundusze ochrony kapitału. W tym przypadku również powodem była likwidacja kilku rozwiązań. W tym roku zakończyło działalność wiele tego typu produktów, jednocześnie praktycznie żaden nowy nie został uruchomiony.

dkdt7q5

Segmentem, który zakończył rok z uszczuplonymi aktywami są fundusze akcyjne. Miały one w minionym roku dość trudne warunki, szczególnie na krajowym rynku akcji.

"O zarobek nie było łatwo, indeks szerokiego rynku WIG zakończył rok na poziomie o zaledwie +0,3% wyższym niż rok wcześniej. Inwestorom nie sprzyjały lokalne i globalne perturbacje, takie jak m.in. zmiany w systemie OFE, czy konflikt na linii Rosja-Ukraina. W sumie tylko co czwarty fundusz akcji polskich zakończył rok z dodatnim wynikiem. Nieco lepiej było w grupie funduszy akcji zagranicznych, gdyż na niektórych rynkach (jak Indie, Turcja, czy USA), można było sporo zarobić. To jednak nie wystarczyło do osiągnięcia dodatniego wyniku z zarządzania dla całego segmentu. Również bilans sprzedaży był ujemny" - czytamy także.

W efekcie aktywa zgromadzone w funduszach akcyjnych zmniejszyły się o blisko 1,5 mld zł, a ich udział w rynku spadł o 2,2 pkt proc. do 13,8% na koniec 2014 roku.

(ISBnews)

dkdt7q5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkdt7q5