Ważny termin dla przedsiębiorców. Mają czas do 20 maja

ZUS przypomina o ważnym terminie
ZUS przypomina o ważnym terminie
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Leszek Szyma�ski
oprac. NBU

15.05.2024 13:02

Przedsiębiorcom zostało już mało czasu, aby rozliczyć składkę zdrowotną za 2023 rok. ZUS przypomina, że termin upływa za kilka dni - w najbliższy poniedziałek 20 maja. Jak rozliczyć składkę?

Termin dotyczy osób opodatkowanych podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Takie rozliczenie należy złożyć do ZUS do 20 maja, w dokumencie za kwiecień 2024 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski podkreśla, że obowiązek dotyczy nie tylko tych przedsiębiorców, którzy obecnie prowadzą firmę, ale także tych, którzy w 2023 roku zawiesili lub zakończyli działalność, jeśli choćby przez jeden dzień podlegali ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dodaje, że roczne rozliczenie muszą również złożyć osoby, które rozpoczęły działalność od stycznia 2024 r. i płacą podatek na zasadach ogólnych.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność powinny składać rozliczenie na druku ZUS DRA. Jeśli przedsiębiorca opłaca składki za inne osoby, np. pracowników, musi użyć druku ZUS RCA.

Zanim przedsiębiorca wyśle roczne podsumowanie, powinien sprawdzić, czy złożył dokumenty rozliczeniowe za wszystkie miesiące roku kalendarzowego:

  • od stycznia do grudnia 2023 r. w przypadku ryczałtu lub roku składkowego,
  • od lutego 2023 r. do stycznia 2024 r. w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych.

Jeśli są braki, w pierwszej kolejności należy uzupełnić te dokumenty, a dopiero potem złożyć roczne rozliczenie.

W tym wypadku ZUS zwróci pieniądze

Jeśli z rozliczenia wyjdzie nadpłata, a przedsiębiorca nie ma zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń, na profilu płatnika w PUE ZUS pojawi się wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R).

Należy go sprawdzić, podpisać i wysłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy ZUS zwróci nadpłatę na konto bankowe najpóźniej do 1 sierpnia. Jeśli wniosek nie zostanie złożony, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca roku.

Przedsiębiorca, który chce skorygować wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może to zrobić do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Jeśli nie składa takiego wniosku, termin upływa 1 lipca 2024 r.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także