Urlop okolicznościowy na komunię. Czy przysługuje ci wolne od pracy?
Zbliża się okres Pierwszej Komunii Świętej dzieci. Wiele osób będzie chciało wziąć wolne z tej okazji. Czy możemy skorzystać z urlopu okolicznościowego?
Urlop okolicznościowy możemy wykorzystać - jak nazwa wskazuje - w szczególnych okolicznościach, takich jak np. ślub czy narodziny dziecka. Pracownik zachowuje wtedy prawo do wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy lub otrzymuje rekompensatę pieniężną, a czasami zyskuje nawet dodatkowe dni wolne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Małe mieszkanie? Ten problem ma wielu Polaków. Jest rozwiązanie
Ile urlopu okolicznościowego nam przysługuje? Jeśli pracownik bierze wolne ze względu na własny ślub, narodziny jego dziecka, zgon i pogrzeb jego małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy - przysługują mu 2 dni wolne.
Podobnie w przypadku, opieki nad dzieckiem, które nie przekroczyło jeszcze 14. roku życia - wtedy również przysługują 2 dni wolne, ale rodzice mają obowiązek wcześniej poinformować o fakcie pracodawcę.
Jeśli natomiast pracownik chce wziąć wolne ze względu na ślub dziecka, zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka oraz innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką - przysługuje mu 1 dzień wolny.
Jak wziąć urlop okolicznościowy?
Zgodnie z przepisami, urlop okolicznościowy przysługuje tylko w wyniku zaistnienia określonych sytuacji, które uprawniają pracownika do jego wykorzystania. Żeby go otrzymać, powinniśmy poinformować pracodawcę z wyprzedzeniem o tym, że chcemy z niego skorzystać.
Są jednak wyjątki - należą do nich niespodziewane wydarzenia, takie jak śmierć bliskiej osoby. Wtedy powinniśmy jak najszybciej powiadomić pracodawcę oraz przedstawić niezbędne dokumenty, takie jak np. akt zgonu, gdy tylko zostaną one wydane.
Czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy?
Przepisy nie wymieniają Pierwszej Komunii Świętej dziecka wśród szczególnych zdarzeń, na które przysługuje urlop okolicznościowy. W związku z tym, pracownik nie ma prawa do urlopu okolicznościowego z tytułu uczestnictwa w tym wydarzeniu.
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy?
Za czas urlopu okolicznościowego pracownik otrzymuje wynagrodzenie od pracodawcy lub rekompensatę pieniężną od odpowiedniego organu. Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy lub za czas niewykonywania pracy jest obliczane według tych samych zasad, które obowiązują przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.
Składniki wynagrodzenia, które są ustalane jako średnie, oblicza się na podstawie miesiąca, w którym miało miejsce zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy - wskazuje serwis infor.pl.