Trwa ładowanie...

Ważny termin dla wszystkich emerytów i rencistów. Ministerstwo opublikowało komunikat

Od 15 lutego do 2 maja emeryci i renciści będą mogli składać zeznania PIT za 2021 roku - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. Można to zrobić przez internet, a od kilku lat cała procedura została mocno uproszczona, bo skarbówka wypełnia PIT de facto za nas.

Ważny termin dla wszystkich emerytów i rencistów. Ministerstwo opublikowało komunikat Ważny termin dla wszystkich emerytów i rencistów. Ministerstwo opublikowało komunikat Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d103znn
d103znn

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, osoby, które dostały PIT-11A, mogą złożyć samodzielnie zeznanie roczne albo nic nie robić do 2 maja. W tym drugim przypadku urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2021 r., automatycznie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.

Papierowy wniosek opóźni zwrot podatku

Twój e-PIT jest dostępny w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie internetowej podatki.gov.pl. Jeśli zeznanie zostanie złożone za pomocą tego serwisu lub zaakceptowane automatycznie (w przypadku gdy nic nie zrobimy do 2 maja), zwrot nadpłaty podatku nastąpi w ciągu 45 dni. W przypadku zeznań złożonych na papierze okres zwrotu wynosi do 3 miesięcy.

Resort finansów przypomina też, że do uzyskania zwrotu nadpłaty konieczne jest zgłoszenie rachunku do urzędu skarbowego. Można to zrobić albo w zeznaniu podatkowym, albo poprzez złożenie specjalnego formularza ZAP-3. Nie trzeba zgłaszać numeru rachunku, jeśli został on zgłoszony wcześniej i nadal jest aktualny.

Tak możemy się bronić przed inflacją. Nie będzie łatwo

Jak wybrać organizację pożytku publicznego

Emeryci lub renciści, którzy dostali PIT-40A i chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), mogą wskazać wybrane OPP w oświadczeniu PIT-OP lub w zeznaniu podatkowym. Te osoby, które dostały jeden PIT-40A i chcą, by 1 proc. podatku dostała ta sama organizacja, co w ubiegłym roku, nie będą musiały nic robić, jeśli do 31 marca 2022 r. nie zostanie odwołany stan epidemii - podaje MF.

d103znn

Ministerstwo zaznacza też w komunikacie, że jeśli podatnik dostał PIT-11A i chce przekazać 1 proc. na tę samą organizację co w ubiegłym roku, nie musi nic robić. Zrobi to za niego urząd skarbowy za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w automatycznie zatwierdzonym zeznaniu podatkowym. Jeśli jednak chcemy zmienić organizację, której zamierzamy przekazać 1 proc. podatku, to musimy ją wskazać w zeznaniu, które składamy do urzędu skarbowego.

Wskazana organizacja pożytku publicznego musi znajdować się w aktualnym Wykazie OPP. Jeśli więc podatnik chce, aby jego 1 proc. trafił do organizacji, którą wskazał w poprzednim roku, musi być ona w aktualnym wykazie, jeśli pieniądza mają do niej trafić.

d103znn
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d103znn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d103znn