Wchodzi w życie ustawa o emeryturach kapitałowych
Dziś (8.01) wchodzi w życie ustawa o emeryturach kapitałowych umożliwiająca wypłatę świadczeń z uwzględnieniem środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych.
08.01.2009 | aktual.: 08.01.2009 10:58
W 2009 roku o wypłatę świadczeń mogą wystąpić wyłącznie kobiety urodzone w 1949 roku, które zdecydowały się przystąpić do OFE. ZUS szacuje, że może ich być około półtora tysiąca. Mężczyźni, ze względu na to, że przechodzą na emeryturę pięć lat później niż kobiety, po raz pierwszy otrzymają świadczenia w 2014 roku.
Emerytury kapitałowe dzielą się na okresowe i dożywotnie. Te pierwsze są wypłacane do 65. roku życia pod warunkiem, że członek OFE ukończył 60 lat oraz środki przez niego zgromadzone są równe lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego.
Gdy emeryt kończy 65 lat, traci prawo do świadczenia okresowego, a wraz złożenie wniosku o emeryturę z FUS jest traktowane przez system jako wystąpienie o wypłatę dożywotniej, niewaloryzowanej emerytury kapitałowej. Ustawa przewiduje też, że jeżeli łączna emerytura z I i II filaru będzie niższa od minimalnej, to ZUS wyrówna ją do tej kwoty.