We IX stopy bez zmian z uwagi na PKB, ograniczoną presję płacową i inflacyjną oraz PLN
21.10. Warszawa (PAP) - RPP pozostawiła we wrześniu stopy proc. bez zmian ze względu na umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego i towarzyszącą mu ograniczoną presję płacową i...
21.10.2010 | aktual.: 21.10.2010 14:23
21.10. Warszawa (PAP) - RPP pozostawiła we wrześniu stopy proc. bez zmian ze względu na umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego i towarzyszącą mu ograniczoną presję płacową i inflacyjną oraz ryzyko osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie. Ponadto podwyżka stóp procentowych, przy jednoczesnym utrzymywaniu ekspansywnej polityki pieniężnej przez główne banki centralne, mogłaby zwiększać ryzyko zbyt szybkiej aprecjacji kursu złotego - wynika z opublikowanego w czwartek opisu dyskusji RPP. Na posiedzeniu złożono wniosek o podwyższenie podstawowych stóp procentowych NBP o 50 punktów bazowych, który nie został przyjęty.
"Na posiedzeniu złożono wniosek o podwyższenie podstawowych stóp procentowych NBP o 50 punktów bazowych. Wniosek nie został przyjęty" - napisano w komunikacie.
W minutes napisano, że rozważając decyzję o stopach procentowych, część członków Rady argumentowała, że wzrost dynamiki PKB w II kw. 2010 r. i możliwość jej przyspieszenia w kolejnych kwartałach w warunkach prawdopodobnie obniżonego wzrostu produktu potencjalnego, w połączeniu z dalszą poprawą sytuacji na rynku pracy, mogą - w przypadku braku podniesienia stóp procentowych NBP - sprzyjać narastaniu presji inflacyjnej w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej.
"Podobnie jak na sierpniowym posiedzeniu członkowie ci podkreślali ponadto, że obecny poziom stóp procentowych odpowiadał warunkom zawirowań na światowych rynkach finansowych i będącego ich skutkiem silnego spowolnienia wzrostu w polskiej gospodarce. W ich ocenie podwyżka stóp, pomimo ekspansywnej polityki pieniężnej prowadzonej przez główne banki centralne na świecie, miałaby charakter dostosowania do ustąpienia tych warunków. Zdaniem tych członków Rady, takie dostosowanie stóp procentowych ograniczałoby także ryzyko wzrostu oczekiwań inflacyjnych" - napisano.
Inni członkowie Rady argumentowali, że umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego i towarzysząca mu obecnie ograniczona presja płacowa i inflacyjna wraz z ryzykiem osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie uzasadniają utrzymanie stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie.
"Ponadto, podwyżka stóp procentowych NBP, przy jednoczesnym utrzymywaniu ekspansywnej polityki pieniężnej przez główne banki centralne, mogłaby - ich zdaniem - zwiększać ryzyko zbyt szybkiej aprecjacji kursu złotego" - głosi dokument.(PAP)
jba/ jtt/