Trwa ładowanie...
złoty

We wtorek wyraźne umocnienie złotówki

Złoty wyraźnie się umocnił, jednak zdania analityków co do perspektyw dalszego wzrostu kursu złotówki są podzielone.

Share
We wtorek wyraźne umocnienie złotówki
Źródło: WP.PL, Fot: Przemysław Jach
d3ebgri

Euro i frank są na najniższym poziomie wobec złotego od wielu tygodni. To efekt słów Marka Belki, który przyznał, że jeśli nie będzie kolejnych obniżek stóp procentowych, to nasza waluta zbytnio się umocni. Jednak zdania analityków co do perspektyw dalszego wzrostu kursu złotego są podzielone.

- Polską walutę wspierały dziś dobre dane z rodzimej gospodarki, gdzie sprzedaż detaliczna wzrosła rok do roku o 2,3 proc., nieznacznie przewyższając rynkowe oczekiwania, a stopa bezrobocia spadła do 11,3 proc. na koniec października - powiedział PAP Kamil Maliszewski z mBanku. Jednak, jego zdaniem, tak wyraźne umocnienie złoty zawdzięcza bardzo dobrym nastrojom na globalnych rynkach.

d3ebgri

Według Maliszewskego w najbliższych dniach kurs złotego wobec euro powinien dążyć do 4,14, a wobec dolara - do 3,35. Należy jednak liczyć się z tym, że impet, z jakim umacniała się w ostatnich tygodniach złotówka, może w najbliższych tygodniach słabnąć - ocenił.

Z kolei Jarosław Kosaty z Biura Strategii Rynkowych PKO BP uważa, że nie ma wielkich szans na to, by złoty był jeszcze mocniejszy. - Znajdujemy się przy ważnej strefie wsparcia na poziomie 4,16-4,18 za euro. Trudno będzie przebić złotemu tę kilkugroszową strefę konsolidacyjną - powiedział PAP Kosaty.

Jego zdaniem na wtorkowe umocnienie się złotego wpływ miały głównie słowa prezesa NBP Marka Belki, który wyraził obawy o zbyt mocnego złotego w przypadku, gdyby RPP nie podejmowała dalszych decyzji odnośnie obniżek stóp procentowych.

d3ebgri

Podziel się opinią

Share
d3ebgri
d3ebgri