Trwa ładowanie...

Większość pracodawców nie bagatelizuje stresu w pracy

Jak pokazują wyniki największego badania dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy w Europie, w firmach rośnie zagrożenie czynnikami ryzyka psychospołecznego, takimi jak: stres, molestowanie i mobbing.

Większość pracodawców nie bagatelizuje stresu w pracy
d2vujhl
d2vujhl

Jak pokazują wyniki największego badania dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy (ESENER) w Europie, w firmach rośnie zagrożenie czynnikami ryzyka psychospołecznego, takimi jak: stres, molestowanie i mobbing. Badanie dowodzi, że większość pracodawców w Europie nie bagatelizuje kwestii związanych ze stresem w pracy. Mimo to tylko 26 proc. firm zdecydowała się na wprowadzenie procedur mających na celu rozprawienie się z tym problemem.

Z przeprowadzonych badań wynika m.in., że 4 na 5 managerów w Europie uważa kwestie związane ze stresem w pracy, za równie ważne jak wypadki przy pracy (79 proc.). Stres związany z pracą odnotowuje się szczególnie w sektorach opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (91 proc.) oraz edukacji (84 proc.).

Badanie wykazało także, że 42 proc. przedstawicieli kadry kierowniczej uważa zajmowanie się ryzykiem psychospołecznym za trudniejsze w porównaniu z innymi zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Najważniejsze przeszkody w rozwiązywaniu problemu ryzyka psychospołecznego to specyficzny charakter tej kwestii (53 proc.), brak zasobów (36 proc.) takich jak czas, personel czy środki finansowe oraz brak świadomości istnienia zagadnienia (50 proc.).

Rezultaty ESENER pokazują również, że nawet małe przedsiębiorstwa są w stanie przeprowadzić wewnętrzną ocenę ryzyka, ale potrzebują wsparcia w formie wiedzy eksperckiej, wskazówek oraz narzędzi umożliwiających efektywne zarządzanie ryzykiem oraz opracowanie i wdrożenie skutecznych środków prewencyjnych.

d2vujhl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vujhl