Trwa ładowanie...

Wielkie miasto ogłasza drugą edycję programu mieszkaniowego. Oto warunki

15 kwietnia br. rusza nabór wniosków dla osób zainteresowanych udziałem w programie mieszkaniowym "POZnań - i zamieszkaj". W jego ramach Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego buduje 353 lokale. Chętni muszą spełnić kilka warunków.

Już niedługo rusza nabór wniosków do programu w PoznaniuJuż niedługo rusza nabór wniosków do programu w PoznaniuŹródło: East News, fot: Lukasz Gdak
d2a88d4
d2a88d4

Oferta jest skierowana zarówno do mieszkańców stolicy Wielkopolski jak i osób, które nie mieszkają w Poznaniu, ale planują się do tego miasta przenieść.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Program mieszkaniowy w Poznaniu. Start już w połowie kwietnia

Z oficjalnego komunikatu poznańskiego magistratu wynika, że osoby zainteresowane programem "POZnań - i zamieszkaj" mogą składać wnioski od 15 kwietnia br. do końca maja. Nie ma możliwości, aby zgłosić się wcześniej.

d2a88d4

Wniosek (dostępny do pobrania na stronie programu) można wysłać elektronicznie przy pomocy platformy ePUAP. Zainteresowani mogą też załatwić formalności osobiście w Biurze Spraw Lokalowych UMP przy ul. Matejki 50 lub przesłać dokument pocztą.

Jednak trzeba spełnić kilka warunków, aby wniosek został wzięty pod uwagę. O najem lokalu w ramach programu mogą ubiegać się osoby, których średni miesięczny dochód w gospodarstwie domowym (w przeliczeniu na osobę) w 2023 r. nie był niższy niż 2779,77 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego oraz 1985,55 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Poza tym wnioskodawcy muszą pilnować górnego limitu dochodowego. W przeliczeniu na osobę wynoszą one:

  • 6079,33 zł - dla gospodarstwa jednoosobowego,
  • 4255,53 zł - dla gospodarstwa dwuosobowego,
  • 3917,79 zł - dla gospodarstwa trzyosobowego,
  • 3444,95 zł - dla gospodarstwa czteroosobowego.

Poza tym osoby, które chcą wziąć udział w programie, nie mogą mieć tytułu prawnego do mieszkania położonego na terenie Poznania. Jeśli go posiadają, to muszą złożyć oświadczenie, że do dnia podpisania umowy najmu pozbędą się owego lokalu. Ten warunek muszą spełniać wszystkie osoby zgłoszone we wniosku do wspólnego zamieszkiwania.

d2a88d4

Wnioski będą oceniane. Punkty można zdobyć m.in. za liczbę posiadanych dzieci czy rozliczanie podatku dochodowego w Poznaniu.

Poznań oferuje mieszkania pod klucz o różnym metrażu

"POZnań - i zamieszkaj" stanowi alternatywną, tańszą i stabilniejszą formę najmu w stosunku do ofert rynku komercyjnego. W ramach programu najemca może dodatkowo skorzystać z dopłaty do czynszu, co może obniżyć koszty utrzymania lokalu" - zapewnia magistrat w komunikacie.

To już drugi etap tego programu, który jest realizowany na poznańskim Strzeszynie w rejonie ulic Zawackiej i Cegłowskiej. Powstaje tam 9 budynków z 353 lokalami.

d2a88d4

Włodarze Poznania zapewniają, że mieszkania będą wykończone pod klucz, a koniec prac zaplanowano na IV kwartał 2024 r.

Oferta jest skierowana do mieszkańców o różnych preferencjach - w blokach będą jedno-, dwu- i trzypokojowe mieszkania o powierzchni od 30 do 67 m kw. Dodatkowo magistrat przekonuje, że "część lokali będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową".

Magistrat przypomina, że zgodnie z uchwałą miejskich radnych obecnie, w ramach programu "POZnań - i zamieszkaj" możliwe jest zawieranie umów najmu na czas nieokreślony, a nie tak jak do tej pory - na okres 15 lat.

d2a88d4

Tak drożeją mieszkania w Poznaniu

Udział w programie organizowanym przez władze Poznania może być alternatywą dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania.

Z najnowszego raportu przygotowanego przez analityków Expandera i Rentier.io wynika, że w lutym br. przeciętna ofertowa cena mieszkania w Poznaniu sięgnęła 11 093 zł/mkw. To o 19 proc. więcej niż w lutym 2023 r.

Jednak jak już informowaliśmy w WP, Poznań nie jest wcale liderem wzrostu cen mieszkań. Najszybciej rosną koszty lokali w Krakowie (aż o 39 proc. rdr.), gdzie trzeba zapłacić 15 652 zł/mkw. Na drugim miejscu plasują się Katowice z podwyżką o 29 proc. rdr., a na trzecim - w Warszawa, gdzie mieszkania podrożały o 28 proc. rdr.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w lutym br. Expander, Rentier.io
Średnie ceny ofertowe mieszkań w lutym br.Źródło: Expander, Rentier.io
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2a88d4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a88d4