Wizyta inspektora generalnego Bundeswehry (komunikat)

...

14.10.2009 15:38

14.10. Warszawa - Sztab Generalny WP informuje:

Na zaproszenie szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w dniach 14-15 października br. oficjalną wizytę w Polsce złożył inspektor generalny Bundeswehry, generał Wolfgang Schneiderhan.

W trakcie wizyty odbyły się rozmowy dwustronne w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Omówiono doświadczenia i wyzwania związane z udziałem sił zbrojnych obu krajów w operacji ISAF. Generał Franciszek Gągor zwrócił szczególną uwagę na skalę wyzwań związanych z realizacją zadań mandatowych i potrzebę skierowania do ich realizacji odpowiednio wyposażonych sił. Generał Schneiderhan podkreślił wagę, jaką strona niemiecka przywiązuje do wymiany bieżącej informacji przez uczestników misji oraz konieczność harmonizacji szkolenia afgańskich sił bezpieczeństwa. Szef Sztabu Generalnego WP i inspektor generalny Bundeswehry przedyskutowali również kwestie związane z transformacją sił zbrojnych i dalszą wojskową współpracą między Niemcami a Polską, ze szczególnym uwzględnieniem wspólnego udziału w Grupach Bojowych Unii Europejskiej i działalności Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. Rozmówcy omówili również perspektywy udziału Polski w Eurokorpusie oraz kwestię nowej Koncepcji Strategicznej NATO.

W dalszej części wizyty inspektor generalny Bundeswehry spotkał się z ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem, odwiedził Dowództwo Operacyjne SZ RP, złożył wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza i pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. W czasie wizyty w Akademii Obrony Narodowej generał Schneiderhan wygłosił wykład na temat "Perspektywy Partnerstwa Euroatlantyckiego - rola NATO i Unii Europejskiej w ramach Comprehensive Approach".


Dwustronna współpraca sił zbrojnych Polski i Niemiec rozwija się bardzo dynamicznie. Wymiernym efektem tej współpracy jest między innymi stworzenie i funkcjonowanie, wraz z Danią, Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód z dowództwem w Szczecinie. Korpus w tym roku obchodzi dziesiątą rocznicę powstania. Ważnym aspektem współpracy sił zbrojnych obydwu państw jest ich zaangażowanie w przygotowaniu dwóch grup bojowych w ramach Grup Bojowych UE, w których Polska będzie państwem ramowym: Grupy Bojowej 2010 (EU BG 2010) zaczynającej dyżur w I półroczu 2010 roku, tworzonej wspólnie z Niemcami, Litwą, Łotwą i Słowacją oraz Weimarskiej Grupy Bojowej 2013 (EU BG 2013), tworzonej wspólnie z Niemcami i Francją, przewidzianej do dyżuru w 2013 roku.

Siły Zbrojne Niemiec i Polski zaangażowane są również bardzo aktywnie we współpracę w dziedzinie kształcenia kadr, w dziedzinie logistyki, sprzętu i uzbrojenia oraz dowodzenia i łączności. Doskonale rozwija się również współpraca na poziomie poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Świadczą o tym realizowane na różnych szczeblach wspólne ćwiczenia wojskowe, współpraca jednostek wojskowych w ramach kontaktów przygranicznych oraz związków partnerskich i bliźniaczych. Aktualnie trwają również prace nad znacznym zwiększeniem zaangażowania Polski w Eurokorpusie, jako jednego z państw ramowych tworzących ten unikalny związek operacyjno-taktyczny.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
wojskowizytabundeswehra
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)