Trwa ładowanie...
do8m8bn

Wojna mleczna zakończona rozejmem

Według agencji BiełaPAN, Rosja i Białoruś porozumiały się w sprawie dostaw białoruskiego mleka i produktów mlecznych na rosyjski rynek. Agencja powołuje się na wypowiedzi premiera Władimira Putina, który zapowiedział odblokowanie importu nabiału z Białorusi.

Share
do8m8bn

Według agencji BiełaPAN Rosja i Białoruś porozumiały się w sprawie dostaw białoruskiego mleka i produktów mlecznych na rosyjski rynek. Agencja powołuje się na wypowiedzi premiera Władimira Putina, który zapowiedział odblokowanie importu nabiału z Białorusi.

Od ponad tygodnia Rosja blokowała dostawy tysiąca czterystu rodzajów produktów mlecznych produkowanych na Białorusi. Białoruscy eksperci szacowali straty w milionach dolarów i twierdzili, że jeśli nie dojdzie do szybkiego porozumienia Mińska z Moskwą białoruska wieś zostanie bez pieniędzy.

Oficjalnie Rosjanie twierdzili, że zakaz spowodowany był niestosowaniem przez Białoruś odpowiednich norm technicznych eksportowanych towarów. Niezależni eksperci uważają, że Rosja chciała w ten sposób zademonstrować swoje wpływy na białoruską gospodarkę.

Według słów premiera Władimira Putina teraz na rosyjski rynek będą trafiać najbardziej potrzebne produkty mleczne: twaróg, jogurty i sery. Zmniejszony zostanie natomiast import czystego mleka i mleka w proszku. Zdaniem ekspertów to tylko wstępne warunki zakończenia tak zwanej "mlecznej wojny". Teraz oba kraje muszą uzgodnić szczegóły wymiany handlowej.

do8m8bn

Podziel się opinią

Share
do8m8bn
do8m8bn