Wraca pytanie o 15. emeryturę. Minister rodziny zabiera głos

Najpierw była 13. emerytura, później "czternastka", która miała być wypłacona jednorazowo, ale rząd już zapowiada, że zostanie na stałe. W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda przyznawał, że jeśli będzie taka potrzeba, to trzeba też rozważyć 15. emeryturę. Co o takim pomyśle sądzi w roku wyborczym minister Marlena Maląg? Jej odpowiedź może zaskakiwać.

Wraca pytanie o 15. emeryturę. Minister rodziny Marlena Maląg zabiera głos
Wraca pytanie o 15. emeryturę. Minister rodziny Marlena Maląg zabiera głos
Źródło zdjęć: © Shutterstock
oprac. TOS

04.01.2023 | aktual.: 04.01.2023 19:48

Pytanie o wprowadzenie 15. emerytury minister rodziny dostała w środę w programie "Pieniądze to nie wszystko" Super Expressu. - Odpowiadając przewrotnie, przez zmiany, które już zostały wprowadzone, tzn. przez kwotę wolną od podatku i obniżenie podatków od lipca ubiegłego roku, na tym rozwiązaniu skorzystało 91 proc. emerytów, co przyczynia się do tego, że rocznie w portfelach emerytów zostaje ok. 2050 zł - odpowiedziała Marlena Maląg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Piętnastka" już "wypłacona"?

I dodała, że dodatkowo emeryci, którzy pobierają świadczenia nie wyższe niż 2,5 tys. zł, nie mają naliczonego podatku (to efekt wyższej kwoty wolnej). - Gdybyśmy tak chcieli powiedzieć, to tę piętnastą emeryturę zrealizowaliśmy - stwierdziła minister rodziny.

Z tej wypowiedzi wynika, że na "piętnastkę" seniorzy nie mają raczej co liczyć. I to nawet w roku wyborczym - wybory parlamentarne odbędą się jesienią i do tego czasu można się spodziewać, że PiS będzie chciało na różne sposoby zdobyć głosy wyborców.

Różnica zdań

Minister rodziny w swoim stosunku do 15. emerytury jest konsekwentna. Już we wrześniu ubiegłego wypowiadała się o tym rozwiązaniu bez entuzjazmu. A głos musiała zabrać po tym, jak prezydent Andrzej Duda mówił o "piętnastkach" w ciepłym tonie.

- Dzisiaj trzeba rzeczywiście pochylać się nad sytuacją tych, którzy mają najmniej i są w sytuacji najtrudniejszej - mówił pod koniec sierpnia w rozmowie z Radiem ZET Andrzej Duda, pytany o swoje wypowiedzi w czasie kampanii wyborczej sprzed dwóch lat, kiedy mówił o 15. emeryturze dla seniorów i o to, czy to jest ten moment na jej wprowadzenie.

Dopytywany o to, czy wprowadzenie 15. emerytury jest możliwe, stwierdził, że "rząd na pewno powinien podejmować wszelkie działania". - Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Cały szereg tych działań, o których mówimy, jest przeze mnie omawiany - stwierdził.

- Cały czas jesteśmy w dialogu z panem prezydentem, aby wprowadzać jak najlepsze rozwiązania, które przede wszystkim wspomagają te osoby, które wsparcia potrzebują. Jeżeli spojrzymy na grupę emerytów i rencistów, to są osoby, które potrzebują wsparcia państwa, szczególnie w trudnym czasie – mówiła kilka dni później minister w rozmowie z tą samą rozgłośnią.

Odnosząc się do medialnych doniesień, że piętnasta emerytura w 2023 jest przesądzona, by pozyskać dla PiS w wyborach głosy seniorów, minister odparła, że rząd "stara w tym trudnym czasie pomagać Polakom, budując nowoczesną Polskę, która jest silna i dynamicznie się rozwijająca". - Nasze strumienie wsparcia to są elektoratowe, są dla wszystkich – przekonywała.

Dopytywana, czy "piętnastka" "wchodzi w grę, czy jest za wcześnie, by o tym mówić", szefowa MRiPS powiedziała, że "jest za wcześnie, by o tym mówić". - Ale warto zwrócić uwagę, na to, że wprowadzone w tym roku rozwiązania w polityce podatkowej, kwota wolna od podatku, (…) powodują, że w kieszeniach emerytów zostaje więcej środków – zachwalała Maląg.

"Czternastka" będzie na stałe

Przypomnijmy, że na razie rząd chce wprowadzić na stałe 14. emeryturę, która pierwotnie miała być tylko jednorazowym świadczeniem. - Zgodnie z obietnicą pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego będziemy w najbliższym czasie już kierować ten projekt do prac rządowych, a później do Sejmu, tak żeby, mam nadzieję, do końca pierwszego kwartału zamknąć proces legislacyjny, aby 14.emerytura była zagwarantowana w naszym systemie prawnym - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (244)