Wskaźnik klimatu w większości sektorów usługowych w IV poprawił się - GUS
23.04. Warszawa (PAP) - W kwietniu oceny ogólnego klimatu koniunktury zgłaszane przez przedsiębiorstwa usługowe ze wszystkich badanych grup, z wyjątkiem jednostek z sekcji...
23.04.2010 | aktual.: 23.04.2010 10:38
23.04. Warszawa (PAP) - W kwietniu oceny ogólnego klimatu koniunktury zgłaszane przez przedsiębiorstwa usługowe ze wszystkich badanych grup, z wyjątkiem jednostek z sekcji edukacja, działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz pozostała działalność usługowa, są lepsze od sygnalizowanych przed miesiącem - wynika z kwietniowego badania Głównego Urzędu Statystycznego.
"Najlepiej koniunkturę oceniają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa - w porównaniu z kwietniem zeszłego roku oceny te są znacznie bardziej korzystne. Ogólny klimat koniunktury oceniany jest negatywnie w jednostkach z sekcji edukacja oraz transport i gospodarka magazynowa, jednak w obu tych sekcjach oceny są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w kwietniu ubiegłego roku" - napisano w komunikacie.
Z badania wynika, że w kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 33, wobec plus 30 w marcu. Poprawę koniunktury odnotowuje 40 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 7 proc. (w marcu odpowiednio 36 proc. i 6 proc.).
"Na takie kształtowanie się koniunktury wpływają bardziej optymistyczne oceny bieżącego popytu i sprzedaży oraz aktualnej sytuacji finansowej. Dyrektorzy jednostek z tej sekcji przewidują, że przy utrzymujących się pozytywnych prognozach popytu przyszła sprzedaż i sytuacja finansowa będą znacznie lepsze niż przewidywano przed miesiącem" - napisano.
"Sygnalizowany jest nieco szybszy niż w marcu wzrost bieżących cen, w najbliższych miesiącach ceny mogą rosnąć wolniej niż prognozowano w marcu. Można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia w tej grupie jednostek" - dodano.
Jak wynika z badania koniunktury GUS, w kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 22, wobec plus 19 w marcu. Poprawę koniunktury odnotowuje 28 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 6 proc. (w marcu odpowiednio 28 proc. i 9 proc.).
"Na poprawę wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury wpływają lepsze od formułowanych przed miesiącem oceny bieżące i prognozy popytu i sprzedaży oraz bardziej optymistyczne przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Mimo to aktualna sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej korzystnie niż w marcu. Sygnalizowane jest utrzymanie spadku zarówno bieżących jak i przewidywanych cen" - napisano.
"Dyrektorzy jednostek planują ograniczyć zatrudnienie w stopniu nieco mniejszym niż prognozowano przed miesiącem" - dodano.
Z badania wynika, że w kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 4, wobec minus 1 w marcu.. Poprawę koniunktury odnotowuje 20 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 16 proc. (w marcu odpowiednio 18 proc. i 19 proc.).
"Poprawa ta wynika z bardziej optymistycznych prognoz popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie oceny bieżące są dużo mniej pesymistyczne niż w marcu. Odnotowywany jest niewielki wzrost bieżących cen. W najbliższych miesiącach mogą one rosnąć nieco wolniej niż wskazywała prognoza z marca" - napisano w komunikacie.
"Liczba zatrudnionych pracowników może nadal nieznacznie rosnąć" - dodano.
Jak podał GUS, w kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 1 (w marcu minus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 18 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 19 proc. (w marcu odpowiednio 16 proc. i 23 proc.).
"Na takie oceny koniunktury wpływają optymistyczne prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej przy mniej pesymistycznych odpowiednich ocenach bieżących. Dyrektorzy jednostek sygnalizują wolniejszy niż przed miesiącem spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen" - napisano.
"Przewidywana redukcja zatrudnienia może być mniejsza niż prognozowano przed miesiącem" - zaznaczono.
fdu/ gor/