Trwa ładowanie...
d1mzxc0

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł w maju o 2,8 pkt. - BIEC

31.05. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w maju 2010 r wzrósł o 2,8 pkt., po spadku o 1,5...
Share
d1mzxc0

31.05. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w maju 2010 r wzrósł o 2,8 pkt., po spadku o 1,5 pkt. w kwietniu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

"Załamanie wskaźnika okazało się krótkotrwałe, zaś obecna skala wzrostu wskazuje na kontynuację ożywienia w gospodarce. Gwarantem utrzymania się tych pozytywnych tendencji są napływające szerokim strumieniem zamówienia do przedsiębiorstw" - napisano w komunikacie.

Jak wynika z badania, w kwietniu spośród ośmiu komponentów wskaźnika pięć przyczyniło się do jego wzrostu, zaś trzy oddziaływało w kierunku jego spadku.

d1mzxc0

"Najsilniejszy wpływ na wzrost wskaźnika miało rosnące tempo napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw produkcyjnych. Przybywa zamówień od odbiorców krajowych jak i tych kierowanych na rynki zagraniczne, choć te ostatnie rosną nieco wolniej od zamówień realizowanych na rynek wewnętrzny. Eksportowi nie sprzyja wysoka zmienność kursów walutowych, jaką obserwujemy w ostatnim czasie" - napisano.

"Wśród zamówień realizowanych na eksport najszybciej w ostatnich miesiącach rosną zamówienia w przedsiębiorstwach produkujących pojazdy i samochody. W zamówieniach krajowych dominują zamówienia związane z branżą budowlaną, co głównie związane jest z sezonowym wzrostem aktywności tej branży. Nie widać jak do tej pory zwiększonego napływu zamówień w firmach produkujących wyroby o charakterze inwestycyjnym" - dodano. (PAP)

fdu/ gor/

d1mzxc0

Podziel się opinią

Share
d1mzxc0
d1mzxc0