Trwa ładowanie...

Wstrząsające ustalenia. Mięso trafiło także do Polski. Sieć odpowiada

Mięso z zakładu hodowlanego we wsi Quintanilla del Coco, w prowincji Burgos, miało trafiać do sklepów Lidl również poza Hiszpanią, także do Polski - poinformowała walcząca o prawa zwierząt Fundacja Alberta Schweitzera, powołującą się na hiszpańskie Obserwatorium Dobrostanu Zwierząt (OPA).

Mięso świń żyjących w przepełnionych chlewach oraz traktowanych brutalnie trafiło do Polski - poinformowała walcząca o prawa zwierząt Fundacja Alberta SchweitzeraMięso świń żyjących w przepełnionych chlewach oraz traktowanych brutalnie trafiło do Polski - poinformowała walcząca o prawa zwierząt Fundacja Alberta SchweitzeraŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d2pf726
d2pf726

Mięso świń żyjących w przepełnionych chlewach oraz traktowanych brutalnie w jednym z gospodarstw hodowlanych koło Burgos, we wspólnocie autonomicznej Kastylii i Leonu, na północy Hiszpanii, sprzedawane jest przez supermarkety niemieckiej sieci Lidl - ustaliły organizacje praw zwierząt. Trafiło także do Polski - poinformowała w przesłanym PAP komunikacie Fundacja Alberta Schweitzera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Licytacje mieszkań. Kupujący sami windują ceny. Ekspertka ma dobrą wiadomość

"Ferma, na której zarejestrowano przerażające obrazy, dystrybuuje wieprzowinę do supermarketów sieci Lidl, także w Polsce, i posiada certyfikat dobrostanu zwierząt" - napisała Karolina Kunda-Kuwieckij, rzecznik prasowa Fundacji Alberta Schweitzera.

Organizacja przypomniała, że w sieci dostępny jest materiał filmowy, przedstawiający przerażające warunki i okrucieństwo stosowane wobec zwierząt.

d2pf726

"Należy zdać sobie sprawę, że kupując mięso wieprzowe, prawdopodobnie pochodzi ono z hodowli przemysłowej, gdzie świnie są narażone na ogromne cierpienie. Świnie są inteligentnymi i towarzyskimi zwierzętami, które na fermach przemysłowych nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb swojego gatunku, takich jak eksploracja otoczenia, zabawa, opieka nad potomstwem czy tworzenie hierarchii stadnej" - przekazała przedstawicielka HSI.

Jak dodała Głażewska "skutkuje to właśnie wspomnianymi problemami zdrowotnymi, samookaleczaniem się, kanibalizmem, słowem cierpieniem fizycznym i psychicznym. To, co powinno być najbardziej uderzające to, to że niestety, przypadek hiszpański nie jest aberracją, tylko przerażającą codziennością milionów świń hodowanych na mięso. Potwierdzają to raz po raz kolejne śledztwa i kontrole na fermach".

Apel do konsumentów o świadome decyzje

"Jeżeli zależy nam na dobrostanie zwierząt, najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie spożycia wieprzowiny lub całkowite zrezygnowanie z niej. Mięso wieprzowe pochodzące ze wspomnianych ferm posiadało certyfikat zapewniający rzekomo o dobrostanie zwierząt. Ważne jest, abyśmy jako konsumenci podejmowali świadome decyzje i dążyli do poprawy warunków życia zwierząt. Każdy z nas może być częścią tej zmiany" - przekazała dyrektorka z HSI.

Do bulwersującej sprawy odniosła się sieć Lidl.

d2pf726

"Ukazane na nagraniach cierpienie jest dla nas szokujące i nie do przyjęcia. Natychmiast skontaktowaliśmy się z naszym dostawcą, który potwierdził, że zakończył współpracę biznesową z opisaną hodowlą świń już w 2022 r., w związku z utraceniem przez nią certyfikatu świadczącego o dobrostanie zwierząt w lipcu 2022 r. Ostatnia dostawa produktów z przedmiotowej hodowli do naszego dostawcy miała miejsce pod koniec września 2022 r. Nasz dostawca potwierdził również, że żaden z jego dostawców nie pozyskiwał zwierząt i/lub mięsa z opisywanej w artykule hodowli" - czytamy w oświadczeniu, które Lidl przesłał redakcji Bussiness Insider.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2pf726
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pf726

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj