Wydarzenia Tygodnia

Na nadchodzących kwartałach można spodziewać się spadku dynamiki kredytów - NBP

10.07.2012 | aktual.: 06.08.2012 16:43

POLSKA

Na nadchodzących kwartałach można spodziewać się spadku dynamiki kredytów - NBP

10.07. Warszawa (PAP) - W nadchodzących kwartałach można spodziewać się spadku dynamiki kredytów - podano w "Raporcie o stabilności systemu finansowego NBP z lipca 2012 r.".
"Wydaje się, że w nadchodzących kwartałach można spodziewać się spadku dynamiki kredytów. Przemawiają za tym zmiany w otoczeniu prawnym banków, w tym zaostrzenie regulacji nadzorczych, które szczegółowo omawia grudniowa edycja raportu z 2011 r. Niepewność otoczenia gospodarczego i gorsze perspektywy wzrostu w 2012 r. mogą przyczyniać się do osłabienia popytu na kredyty, jak i do ograniczania ich podaży przez banki" - napisano w raporcie. (…)

"W 2012 r. można się spodziewać dalszego spadku wartości tych kredytów (konsumpcyjnych - PAP) i negatywnego wpływu tego zjawiska na wyniki finansowe sektora bankowego" - dodano. W raporcie poinformowano, że większość banków o najwyższych portfelach kredytów konsumpcyjnych zapowiada na 2012 r. bardzo niski ich wzrost lub spadek.

"Nie można jednak wykluczyć, że część mniejszych banków zdecyduje się na rozwinięcie oferty kredytów konsumpcyjnych" - napisano.

Zdaniem NBP w krótkim terminie więcej czynników wskazuje również na niski popyt na kredyt ze strony przedsiębiorców.

"W dłuższym horyzoncie można oczekiwać wzrostu popytu na kredyt w związku z realizacją dużych projektów w sektorze energetycznym i związanych z ochroną środowiska" - dodano. NBP spodziewa się ponadto obniżenie popytu na kredyt mieszkaniowy, co z kolei będzie zdaniem banku pochodną zmian regulacyjnych oraz prawdopodobnego wzrostu kosztów finansowania banków. (PAP)

Nie należy mówić o podwyżce stóp proc.; RPP powinna zastanowić się nad ich obniżką w tym roku - Chojna-Duch, RPP

09.07. Warszawa (PAP) – (…), Rada Polityki Pieniężnej powinna się głęboko zastanowić nad obniżeniem stóp w tym roku – uważa Elżbieta Chojna-Duch z RPP.
"Na najbliższym posiedzeniu z pewnością będziemy zastanawiali się nad dalszymi działaniami. Na pewno, według mnie, nie powinniśmy mówić o podwyżce stóp procentowych" - powiedziała Chojna-Duch w TVN CNBC.

HISZPANIA

Pierwsza transza 30 mld euro dla Hiszpanii do końca miesiąca

10.07. Bruksela (PAP/Reuters,AFP) - Ministrowie finansów strefy euro ogólnie porozumieli się co do warunków pomocy dla Hiszpanii, a pierwsza transza 30 mld euro zostanie jej wypłacona do końca miesiąca - zapowiedział w nocy z poniedziałku na wtorek przewodniczący eurogrupy Jean-Claude Juncker. (…)
Chodzi o warunki stawiane Hiszpanii przez partnerów ze strefy euro w zamian za wsparcie jej sektora bankowego dotkniętego przez kryzys. Hiszpania wystąpiła dla swych banków o pomoc wartości do 100 mld euro; cała dokładna jej wielkość ma być dopiero określona, bo zależy od potrzeb poszczególnych banków. Eurogrupa zajmie się tym na spotkaniu 20 lipca.

Juncker dodał, że celem jest teraz "sformalizowanie porozumienia w drugiej połowie miesiąca, co pozwoli na przelew 30 mld euro do końca miesiąca". Dał do zrozumienia, że okres spłaty może wynieść do 15 lat.

Kolejnym gestem w stronę pogrążonej w kryzysie Hiszpanii, która jest czwartą gospodarką strefy euro, jest zgoda eurostrefy na rok więcej na redukcję hiszpańskiego deficytu finansów publicznych do dozwolonego limitu 3 proc. PKB. Pierwotnie miało to nastąpić w 2013 roku. Wydłużony do 2014 r. termin ma we wtorek zatwierdzić Ecofin, czyli ministrowie finansów całej "27".(…)

Komisarz ds. walutowych Olli Rehn już ponad miesiąc temu zapowiedział, że KE jest gotowa dać Hiszpanii dodatkowy rok na osiągnięcie celu 3 proc. Ostrzegł jednak, że Madryt "musi przedstawić solidny plan budżetowy na lata 2013 i 2014, by kontynuować drogę uzdrawiania finansów", a także kontrolować wydatki regionów. Ecofin już raz skorygował cel redukcji deficytu wyznaczony Madrytowi: zamiast 4,4 proc. PKB w 2012 r., aktualny cel na bieżący rok to 5,3 proc. PKB.

Eurostrefa spieszy Hiszpanii na pomoc z obawy, że kryzys się pogłębi i będzie wymagał jeszcze bardziej kosztownych interwencji, podczas gdy oprocentowanie hiszpańskich obligacji rośnie, a sytuacja makroekonomiczna pozostaje szczególnie trudna. W 2011 roku deficyt budżetowy Hiszpanii wyniósł 8,9 proc. PKB, zamiast obiecanych Brukseli 6 proc. Zgodnie z majowymi prognozami KE Hiszpania pozostanie w recesji w przyszłym roku; jej PKB skurczy o 0,3 proc.(…)

Po posiedzeniu Juncker oraz Rehn starali się rozwiać wątpliwości co do tego, czy pomoc dla banków z EMS (taka możliwość to jedna z decyzji ostatniego szczytu UE 28-29 czerwca) będzie wymagała od państw jakichkolwiek gwarancji. Obaj powiedzieli bardzo wyraźnie, że nie będą one konieczne. Rehn sprecyzował przy tym, że najpierw będzie musiał działać mechanizm wspólnego nadzoru bankowego. Oznacza to, że potrzebujące wsparcia hiszpańskie banki bez żadnych dodatkowych gwarancji będą mogły być w przyszłym roku dokapitalizowane bezpośrednio z EMS, o ile do tego czasu powstanie wzmocniony europejski nadzór. KE zapowiada propozycje legislacyjne jesienią. (PAP)

Gold Finance

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)