Wydarzenia Tygodnia
Główne postanowienia szczytu UE w Brukseli.
02.07.2012 | aktual.: 06.08.2012 16:37
EU
Główne postanowienia szczytu UE w Brukseli:
- W trybie "pilnym" ma być przygotowana i przyjęta do końca roku propozycja ws. silnego europejskiego nadzoru bankowego, który ma sprawować Europejski Bank Centralny.
- Gdy ten nadzór będzie już działał, banki strefy euro będą mogły być dokapitalizowane bezpośrednio z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS) eurolandu wartości 500 mld euro, który ma wejść w życie w lipcu. Według dotychczasowych zasad pomoc finansowa udzielana była rządowi danego państwa, a dopiero za jego pośrednictwem bankom, co powodowało, że rósł deficyt i dług i tak już pogrążonego w kryzysie kraju.
- Na wniosek Włoch strefa euro ma być gotowa do zaangażowania Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i EMS w wykup obligacji krajów, które ponoszą zbyt wysokie koszty finansowania się na rynkach, jak Włochy i Hiszpania. Nie jest jednak jasne, jakie byłby warunki takiego wsparcia i czy oznaczałoby się poddanie krajów ostremu reżimowi "tójki", czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
- Pomoc dostarczana Hiszpanii z EFSF ma być następnie kierowana poprzez EMS, ale bez statusu "seniority", (czyli pierwszeństwa udziałowców EMS przed wierzycielami prywatnymi), tak by prywatni inwestorzy nie żądali już większych odsetek podnoszących koszty obsługi długu np. Hiszpanii.
- Kraje UE przyjęły Pakiet Wzrostu i Zatrudnienia wartości 120 mld euro na prowzrostowe inwestycje. Składa się nań m.in. 55 mld euro niewykorzystanych funduszy strukturalnych UE, które mają być przeznaczone zwłaszcza na wsparcie małych i średnich firm oraz na zatrudnienie. 6. O 60 mld euro ma być zwiększona zdolność pożyczkowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na skutek podniesienia jego kapitału o 10 mld euro, na co złożyć się mają jego udziałowcy - kraje UE. Zwiększenie zdolności EBI ma "odblokować" dodatkowe inwestycje w wysokości 180 mld euro w całej UE. Do grudnia ma być też uruchomiony pilotażowy projekt obligacji inwestycyjnych gwarantowanych przez EBI i budżet UE, co ma wygenerować 4,5 mld euro na transgraniczne inwestycje infrastrukturalne w UE. KE przeznaczy na pilotaż 230 mln euro z obecnego budżetu. (PAP) Stopa bezrobocia w eurolandzie w V 2012 r. wyniosła rekordowe 11,1 proc.
Stopa bezrobocia w strefie euro w maju 2012 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,1 proc., wobec 11,0 proc. w kwietniu - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.
To najwyższy poziom od 1995 r., gdy wprowadzono publikację danych. (PAP/Bloomberg)
POLSKA
Stopa bezrobocia w maju w Polsce 9,9 proc. - Eurostat
Bezrobocie w maju 2012 roku, według metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 9,9 proc., tak jak w kwietniu - podał w poniedziałek Eurostat. Według metodologii GUS stopa bezrobocia w maju wyniosła 12,6 proc. (PAP)
W IV '12 26 tys. dłużników zalegało z płatnością na kwotę ponad 1,2 mld zł - D&B Poland 02.07. Warszawa (PAP) - W kwietniu 2012 ponad 26 tys. dłużników zalegało z płatnością względem kontrahentów na łączną kwotę ponad 1,2 mld zł. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost zgłoszonych należności o ponad 35 proc. oraz 40 proc. wzrost liczby dłużników - wynika z danych wywiadowni gospodarczej Dun and Bradstreet Poland. (PAP)
Zdecydowany wzrost liczby upadłości w pierwszym półroczu '12 - Coface
02.07. Warszawa (PAP) - W pierwszym półroczu 2012 roku sądy ogłosiły upadłość 417 polskich firm, o 20 proc. więcej niż w ubiegłym roku roku i o 106 proc. wobec analogicznego okresu przedkryzysowego roku 2008 - podała firma Coface w raporcie. Bankructw jest więcej niż w kryzysowym roku 2009.
"Uwzględnić należy także fakt, że są to wyniki niepełne i statystycznie należy się jeszcze spodziewać wzrostu o kilkanaście przypadków, co oznacza, że ostatecznie wzrost będzie jeszcze wyższy" - napisano w komentarzu.
Autorzy raportu zwrócili uwagę na fakt, że w roku 2009 upadłości było o 23 proc. mniej niż obecnie. "Biorąc pod uwagę, że na łączną liczbę 69 upadłości więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku, aż 40 stało się udziałem firm wykonawczych powiązanych z budownictwem, można założyć, że głęboki kryzys dotknął nie tyle całą polską gospodarkę, ile właśnie sektor „odpowiedzialny” za przygotowania do EURO 2012" - napisano w komentarzu.
Upadłości przedsiębiorstw budowlanych stanowią 24 proc. wszystkich ogłoszonych postanowień (w 2009 tylko 10 proc).
"W przypadku budowlanych firm wykonawczych trend wzrostowy liczby bankructw trwa nieprzerwanie od kilku lat, jednak wzrost w 2012 roku jest bardzo dynamiczny i sięga 66 proc. r/r w okresie pierwszego półrocza" - napisano w komentarzu.
Z podanych danych wynika, że firmy produkcyjne stanowią 29 proc. wszystkich bankrutów, podczas gdy w 2009 roku było ich 41 proc.
W analizowanym półroczu odsetek postępowań upadłościowych z możliwością zawarcia układu wynosił 18 proc., nieco więcej niż w poprzednich latach. (PAP)
Gold Finance