Trwa ładowanie...
d3ffthm
d3ffthm

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 8 lipca, 20.00

...
Share
d3ffthm

08.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prom kosmiczny Atlantis wystartował w piątek na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i wkrótce osiągnął orbitę. To 135. w minionych trzech dekadach, a zarazem ostatni lot amerykańskich wahadłowców. Start z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie nastąpił o godz. 17.29 czasu polskiego, czyli o 3 minuty później niż planowano, z powodu usterki technicznej, którą szybko naprawiono.

- Brytyjski regulator rynku mediów Ofcom sądzi, że praktyki tabloidu "News of the World" (NotW) powinny być wzięte pod uwagę w decyzji o tym, czy koncern Ruperta Murdocha może przejąć kontrolę nad telewizją BSkyB - donosi w piątek BBC.

d3ffthm

- Republika Południowego Sudanu ogłosi w sobotę niepodległość. Przed najmłodszym krajem na świecie stoją ogromne wyzwania. Mieszkańcy przyszłej stolicy - Dżuby - szykują się do pokazu sztucznych ogni, które o północy rozświetlą niebo.

- Elio Di Rupo, któremu król Belgów 16 maja powierzył misję utworzenia rządu ponad rok po wyborach parlamentarnych, złożył w piątek rezygnację. Kryzys polityczny w Belgii trwa już 13 miesięcy.

- 53 osoby zginęły w piątek, gdy należący do kongijskiego towarzystwa Hewa Bora odrzutowy samolot pasażerski Boeing 727 rozbił się, próbując przy złej pogodzie wylądować w Kinsangani na północy Demokratycznej Republiki Konga - poinformował dyrektor Hewa Bora Stavros Papaioannou.

- Izraelscy policjanci i funkcjonariusze służb bezpieczeństwa zatrzymali w piątek co najmniej 60 propalestyńskich aktywistów, którzy przylecieli na lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie, aby zaprotestować przeciwko udaremnieniu misji Flotylli Wolności do Strefy Gazy.

d3ffthm

- Znany amerykański inwestor i filantrop Warren Buffett przekazał kolejne 1,5 mld dolarów na rzecz Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Już w 2006 roku Buffett zapowiedział, że odda na cele charytatywne większość swojego majątku.

- Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zaprzeczył podczas posiedzenia rządu, jakoby w jego obozie rysowały się podziały. Zapewnił też, że wbrew pogłoskom nie zamierza zmieniać składu gabinetu.

- Około 50 osób, określających się jako propalestyńscy działacze, nie wpuszczono w piątek do samolotu linii Easyjet lecącego do Tel Awiwu z Genewy. Incydent wywołał opóźnienia na genewskim lotnisku.

- Sąd Najwyższy USA odmówił wstrzymania egzekucji skazanego na śmierć za gwałt i morderstwo imigranta z Meksyku Humberto Leali Garcii. Apelował o to Biały Dom argumentując, że wykonanie wyroku może naruszać międzynarodowe zobowiązania prawne USA.

d3ffthm

- Pakistańska policja i oddziały paramilitarne w Karaczi dostały w piątek zezwolenie na otwieranie ognia bez dodatkowego rozkazu, po tym jak w ciągu ostatnich trzech dni w fali przemocy w największym mieście w kraju zginęło w sumie 70 osób.

- Władze rosyjskie po czwartkowej rezolucji Parlamentu Europejskiego (PE) zniosły zakaz opuszczania kraju przez opozycjonistę Borysa Niemcowa - poinformował w piątek moskiewski dziennik "Kommiersant".

- Francuski sąd odłożył w piątek do 4 sierpnia podjęcie decyzji, czy rozpocząć formalne dochodzenie w sprawie roli nowej szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde w ugodzie dotyczącej odszkodowania w tzw. aferze Tapiego sprzed trzech lat.

- Paryska prokuratura poinformowała w piątek o wszczęciu wstępnego postępowania w związku ze skargą francuskiej pisarki Tristane Banon, zarzucającej byłemu szefowi MFW Dominique'owi Strauss-Kahnowi, że w 2003 roku usiłował ją zgwałcić.

d3ffthm

- Dwa specjalne dochodzenia wyjaśnią, jak i dlaczego doszło w Wielkiej Brytanii do skandalu podsłuchowego, którego głównym ośrodkiem był tabloid "News of the World" (NotW), oraz jaką rolę odegrała w nim policja - zapowiedział w piątek premier David Cameron.

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uda się z misją do Indii w zastępstwie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton - poinformowali dyplomaci UE. Sikorski ma również zastąpić wysoką przedstawiciel w podróżach do Afganistanu i do Pakistanu.

- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oddalił w piątek skargi ugrupowań muzułmańskich na wprowadzony przez Szwajcarię zakaz budowy minaretów. Siedmioosobowy skład sędziowski uznał, że ludzie, którzy wnieśli pozwy, nie mogą twierdzić, iż są ofiarami.

- Niemieccy przedsiębiorcy, którzy działają w Rosji i innych krajach wschodniej Europy apelują o wyznaczenie konkretnych terminów zniesienia obowiązku wizowego pomiędzy UE a jej wschodnimi sąsiadami. Impulsów w tej sprawie oczekują od polskiej prezydencji w UE.

d3ffthm

- Z każdym dniem rośnie ilość niewywiezionych śmieci na ulicach Neapolu i irytacja miejscowej ludności. Codziennie wybucha tam kilkadziesiąt pożarów, wywoływanych przez mieszkańców, którzy podpalają odpadki. Sytuacja sanitarna pogarsza się.

- Premier Włoch Silvio Berlusconi zapowiedział, że w 2013 roku, gdy zakończy się ta kadencja parlamentu, nie będzie ubiegał się o stanowisko szefa rządu. Jako następcę ponownie wskazał ministra sprawiedliwości, nowego lidera partii Lud Wolności, Angelino Alfano.

- Chorwacka policja aresztowała w piątek pod zarzutem korupcji dowódcę sił lądowych, generała Mladena Kruljaca. Dowodzi on tym rodzajem wojsk od 2007 roku i jest najwyższej rangi wojskowym aresztowanym od proklamowania przez Chorwację niepodległości w 1991 r.

- Ukraiński parlament uchwalił reformę emerytur, której najważniejszym punktem jest podniesienie wieku emerytalnego kobiet do 60 lat. Zmiany, które przeszły dzięki rządzącej Partii Regionów, krytykują jej koalicjanci z partii komunistycznej, a także opozycja.

d3ffthm

- 10 tys. ludzi zgromadziło się w "piątek oczyszczenia i rozliczenia" na kairskim placu Tahrir, domagając się sprawiedliwości, jasnego planu demokratyzacji kraju i przyspieszenia reform. Podobne protesty odbyły się też w Suezie i Aleksandrii.

- Samolot ze 112 osobami na pokładzie rozbił się w piątek podczas próby lądowania na międzynarodowym lotnisku Kisangani w Demokratycznej Republice Konga - powiedział przedstawiciel kongijskich linii Hewa Bora.

- Na Białorusi skazano po ostatnich milczących protestach 6 lipca łącznie 193 osoby, w tym 92 w Mińsku - podała w piątek niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti", powołując się na dane zebrane przez obrońców praw człowieka.

- Były prezydent Czech Vaclav Havel pojawił się w reklamie komisu samochodowego, za co przez półtora roku dobroczynna fundacja, którą prowadzi wraz z żoną Dagmar, może korzystać z auta Audi A6.

- Dwa specjalne dochodzenia wyjaśnią, jak i dlaczego doszło w Wielkiej Brytanii do skandalu podsłuchowego, którego głównym ośrodkiem był tabloid "News of the World" (NotW), oraz jaką rolę odegrała w nim policja - zapowiedział w piątek premier David Cameron.(PAP)

zdz/ jtt/ asa/

d3ffthm

Podziel się opinią

Share
d3ffthm
d3ffthm