Trwa ładowanie...
d32tozt

Wypłacaj pieniądze z bankomatu tylko za darmo

Można zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie w prosty sposób: szukając bankomatu wypłacającego pieniądze za darmo.

d32tozt
d32tozt

Jest to coraz łatwiejsze - banki podpisują umowy o współpracy i coraz częściej wzajemnie dla swoich klientów udostępniają darmową wypłatę gotówki. Nie jest to jednak normą - dlatego za pobranie pieniędzy z bankomatu tylko na świąteczne zakupy możemy zapłacić kilkadziesiąt złotych.

Ogólna zasada jest jasna: za darmo dostaniemy gotówkę tylko z bankomatu naszego banku. W obcych - trzeba zapłacić prowizję. Niektóre banki (np. mBank, Multibank, Polbank) pobierają za wypłaty z bankomatów prowizje kwotowe, które są dla klientów zdecydowanie korzystniejsze niż procentowe. Klient płaci po prostu stałą opłatę - rzędu 4-5 złotych - bez względu na wypłacaną sumę. Niektóre życzą sobie jednak opłaty procentowej (Lukas 3 proc., minimum 4 zł, Deutsche Bank 2 proc., minimum 6 zł). Wówczas im wyższa wypłacana kwota - tym opłata pokaźniejsza. Dlatego oszczędni szukają bankomatów należących do naszego banku. _ Nasze banki zainstalowały już prawie 11 tysięcy bankomatów. Często jednak zdarza się, że w pobliżu nie ma akurat urządzenia z logo naszego banku _ - mówi Paweł Majtkowski, analityk firmy doradczej Expander.

Z ankiety przeprowadzonej wśród banków przez Expandera wynika, że najwięcej, bo około 3750 bezprowizyjnych bankomatów do podstawowego rachunku osobistego oferuje Bank Pocztowy. Jego klienci mogą bezpłatnie wypłacać pieniądze w urządzeniach: Euronetu, PKO BP, Cash4You, Kredyt Banku oraz w bankomatach własnych Banku Pocztowego. Dotyczy to wypłat kartą Visa Elektron nie tylko z Pocztowego Konta Standard, ale także z kont Nestor i Plus.

Drugie miejsce zajmuje Kredyt Bank z 3192 bankomatami także sieci Euronetu, Cash4you, Wincor Mobile, BPS. Trzecie miejsce przypadło Bankowi Pekao z 3047 bankomatami własnymi, Euronetu i Banku BPH należących do UniCredit Group. Mogą z nich korzystać posiadacze wszystkich Eurokont posiadający kartę Maestro. W tyle pozostają klienci BPS, PKO BP i mBanku - mają niewiele ponad dwa tysiące bezprowizyjnych bankomatów.

d32tozt

_ Warto wspomnieć o bankach, w których można bezpłatnie korzystać z wszystkich bankomatów w Polsce, ale często wiąże się to z dodatkowymi ograniczeniami _ - ostrzega Jarosław Sadowski, analityk Expandera.

W Toyota Banku można dokonywać do trzech, a w Banku Ochrony Środowiska do czterech bezpłatnych wypłat. Piąta i kolejne wypłaty w obcym bankomacie kosztują 3 proc., nie mniej niż 4 zł, a czwarta i kolejne w Toyota Banku 4,5 zł. Klienci Volkswagen Banku mają usługę bezpłatną, o ile wypłacą 400 zł.

Na otarcie łez coraz częściej banki oferują nam dodatkowe usługi wykonywane przy użyciu bankomatu: możliwość wpłaty gotówki, sprawdzenie stanu konta, wydrukować miniwyciągu z rachunku, zmianę kodu PIN do swojej karty, wreszcie - spłatę karty kredytowej poprzez przelew ze zwykłego rachunku. Najpopularniejsze jest na razie doładowanie telefonu.

Beata Sypuła
POLSKA Dziennik Zachodni

d32tozt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32tozt