Trwa ładowanie...

Wyraźne wzrosty w Europie - poranny komentarz giełdowy

Czwartkowy poranek przynosi spore wzrosty na europejskich parkietach. Główne indeksy zyskują ponad 1,0% co wynika po części z dalszych spekulacji dotyczących kolejnych działań ze strony EBC. Także wzrostowa sesja w Azji sprzyja pozytywnym nastrojom w Europie.

Share
Wyraźne wzrosty w Europie - poranny komentarz giełdowyŹródło: Fotolia, fot: luchschen_shutter
d55unfa

W czasie dzisiejszego handlu w Azji obserwowaliśmy wyraźną poprawę nastrojów. Najwięcej zyskał chiński Shanghai SE Composite, którego zwyżka sięgnęła ponad +3,5%, z kolei indeks chińskich spółek notowanych na giełdzie w Hong Kongu zakończył notowania +1,52% powyżej wczorajszego zamknięcia. W Japonii Nikkei225Nikkei225 (Zobacz zmiany wskaźnika») ponownie znalazł się powyżej poziomu 17100 pkt. notując 1,86 procentowy wzrost.

Bank Centralny Indii na dzisiejszym posiedzeniu obniżył główną stopę procentową o 0,25 pb i wynosi ona obecnie 7,75%. Jest to pierwsza obniżka od maja 2013 roku i po części wsparła ona wzrosty w Azji. Szef RBI Taghuram Rajan tłumaczy tę decyzję możliwym spadkiem inflacji poniżej 6,0% do stycznia 2016 roku. Wzrosty w Europie mogą wynikać z dalszych spekulacji dotyczących wprowadzenia przez EBC programu skupu obligacji rządowych, także odbicie na Wall Street oraz bardzo dobra sesja w Azji powinny zachęcać do dalszych zakupów w Europie. Największe odbicie na giełdach obserwujemy dziś na spółkach surowcowych. Akcje BHP rosną już o 2,5%, Repsola o 2,4%, a Shella o 1,5%. To oczywiście efekt wczorajszego wieczornego odbicia cen ropy i dzisiejszego lekkiego odbicia cen miedzi.

Na warszawskim parkiecie po wzrostowym otwarciu niedźwiedzie ponownie przejęły inicjatywę. Wśród komponentów indeksu dwudziestu największych spółek najwięcej zyskują TauronPETauronPE (Zobacz notowania spółki »), OrangePlOrangePl (Zobacz notowania spółki ») oraz Asseco. Po drugiej stronie rynku znajdują się Kernel, JSW oraz Synthos.

Łukasz Banach
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d55unfa

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d55unfa
d55unfa