Wyraźne wzrosty w Europie - poranny komentarz giełdowy
Czwartkowy poranek przynosi spore wzrosty na europejskich parkietach. Główne indeksy zyskują ponad 1,0% co wynika po części z dalszych spekulacji dotyczących kolejnych działań ze strony EBC. Także wzrostowa sesja w Azji sprzyja pozytywnym nastrojom w Europie.
W czasie dzisiejszego handlu w Azji obserwowaliśmy wyraźną poprawę nastrojów. Najwięcej zyskał chiński Shanghai SE Composite, którego zwyżka sięgnęła ponad +3,5%, z kolei indeks chińskich spółek notowanych na giełdzie w Hong Kongu zakończył notowania +1,52% powyżej wczorajszego zamknięcia. W Japonii href="http://finanse.wp.pl/isin,NIKKEI225,notowania-podsumowanie.html">Nikkei225Nikkei225 (Zobacz zmiany wskaźnika») ponownie znalazł się powyżej poziomu 17100 pkt. notując 1,86 procentowy wzrost.
Bank Centralny Indii na dzisiejszym posiedzeniu obniżył główną stopę procentową o 0,25 pb i wynosi ona obecnie 7,75%. Jest to pierwsza obniżka od maja 2013 roku i po części wsparła ona wzrosty w Azji. Szef RBI Taghuram Rajan tłumaczy tę decyzję możliwym spadkiem inflacji poniżej 6,0% do stycznia 2016 roku. Wzrosty w Europie mogą wynikać z dalszych spekulacji dotyczących wprowadzenia przez EBC programu skupu obligacji rządowych, także odbicie na Wall Street oraz bardzo dobra sesja w Azji powinny zachęcać do dalszych zakupów w Europie. Największe odbicie na giełdach obserwujemy dziś na spółkach surowcowych. Akcje BHP rosną już o 2,5%, Repsola o 2,4%, a Shella o 1,5%. To oczywiście efekt wczorajszego wieczornego odbicia cen ropy i dzisiejszego lekkiego odbicia cen miedzi.
Na warszawskim parkiecie po wzrostowym otwarciu niedźwiedzie ponownie przejęły inicjatywę. Wśród komponentów indeksu dwudziestu największych spółek najwięcej zyskują href="http://finanse.wp.pl/isin,PLTAURN00011,notowania-podsumowanie.html">TauronPETauronPE (Zobacz notowania spółki »), href="http://finanse.wp.pl/isin,PLTLKPL00017,notowania-podsumowanie.html">OrangePlOrangePl (Zobacz notowania spółki ») oraz Asseco. Po drugiej stronie rynku znajdują się Kernel, JSW oraz Synthos.
Łukasz Banach
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB