Trwa ładowanie...
dbemcqx

Za wcześnie na nowelę budżetu, w rezerwach ponad 380 mln zł

Na razie jest za wcześnie, by - w związku z powodzią - mówić o konieczności nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej - uważa resort finansów. W rezerwie na usuwanie skutków klęsk żywiołowych państwo ma jeszcze ok. 340 mln zł, a w rezerwie ogólniej ok. 46 mln zł.
Share
Za wcześnie na nowelę budżetu, w rezerwach ponad 380 mln zł
Źródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
dbemcqx

- Zanim nie wykorzystamy środków zgromadzonych w rezerwach oraz nie określimy ostatecznie skali potrzeb, nie ma co mówić o nowelizacji budżetu - powiedziała PAP w poniedziałek rzeczniczka Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos. Zaznaczyła, że resort jest w bieżącym kontakcie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, które otrzymuje od wojewodów informacje o skali zniszczeń.

Z danych MF wynika, że w związku z powodzią, z rezerwy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych dotychczas wydano ok. 200 mln zł.

Kobos przyznała, że budżet nowelizowano w lipcu 1997 r., podczas poprzedniej wielkiej powodzi. Nowela nie zmieniła jednak skali dochodów i skali wydatków, ani deficytu.

dbemcqx

Uzasadniając zmianę 13 lat temu rząd argumentował, że mimo iż nie znano jeszcze następstw kataklizmu, wiadomo było, że można zaoszczędzić w ramach rezerw celowych oraz w niektórych wydatkach.

Instytucje dysponujące pieniędzmi budżetowymi zadeklarowały, że część swoich wydatków przeznaczą na cele związane z usuwaniem skutków powodzi. Rząd postanowił utworzyć rezerwę na finansowanie kosztów pomocy udzielanej na obszarach dotkniętych powodzią oraz usuwania skutków powodzi. Środki na tę rezerwę miały pochodzić z oszczędności.

Nowelizacja zobowiązała ministra finansów, by co 14 dni informował Radę Ministrów o przebiegu realizacji dochodów i wydatków budżetu. Rząd uzasadniał to koniecznością utrzymania w ryzach wydatków i dochodów i ścisłej kontroli deficytu budżetowego.

Nowelizacja pozwoliła Narodowemu Bankowi Polski na udzielenie ministrowi finansów kredytu z przeznaczeniem na finansowanie wydatków związanych z udzielaniem pomocy na obszarach dotkniętych powodzią oraz z usuwaniem skutków powodzi. Poza tym podwyższono z 3 mld zł do 4,5 mld zł kwotę możliwych do zaciągnięcia kredytów zagranicznych.

dbemcqx

Zmiana zniosła ograniczenia w finansowaniu z budżetu państwa wydatków inwestycyjnych gminy. Poza tym gminom, na obszarze których wystąpiła powódź, umożliwiono otrzymanie dotacji celowej na dofinansowanie bieżących zadań własnych związanych z usuwaniem skutków powodzi. Umożliwiono też przyspieszenie, na wniosek wojewody, terminów przekazania rat subwencji dla samorządów.

O nowelizację budżetu zaapelowała w ubiegłym tygodniu lewica. - Musi być pilna nowelizacja budżetu, potrzeba dzisiaj pomocy w osuszaniu budynków, wypompowywaniu wody, aby ludzie otrzymali pilnie tak potrzebne rzeczy jak nowe ubrania, żywność, woda pitna - mówił lider SLD Grzegorz Napieralski

Według niego w obecnym budżecie nie ma na to środków. Zadeklarował, że Lewica jest gotowa poprzeć szybką nowelizację budżetu.

dbemcqx

Podziel się opinią

Share
dbemcqx
dbemcqx