Trwa ładowanie...

Ważne zmiany dla zadłużonych emerytów. Komornik zajmie mniej

Od soboty 1 lipca komornicy muszą zostawić zadłużonemu emerytowi więcej środków na życie.

Ważne zmiany dla zadłużonych emerytów. Komornik zajmie mniejŹródło: WP.PL
d23972l
d23972l

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów wchodzą w życie - ich świadczenia będą chronione przed komornikiem do wysokości 75 proc. najniższej emerytury. Do tej pory było to 50 proc.

Inaczej mówiąc, jeżeli emeryt lub rencista ma długi, to komornik będzie mógł zająć mniej niż do tej pory, zostawiając dłużnikowi więcej środków na życie.

Jak podaje Krajowa Rada Komornicza, kwoty wolne od potrąceń wyglądają od 1 lipca następująco:

d23972l

- 750 zł - emerytury i renty z tytułu całkowitej zdolności do pracy (dotychczas kwota wolna od potrąceń wynosiła 500 zł);
- 562,50 zł - renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (dotychczas kwota wolna od potrąceń wynosiła 375 złotych).

Jeżeli więc emeryt dostaje 800 zł, to komornik będzie mógł zająć na poczet długu tylko 50 złotych. Co istotne, nowymi przepisami nie zostały objęte długi z tytułu alimentów.

Zobacz także: waloryzacja emerytur w 2018 r.

Ta zmiana to skutek podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

- To ważna zmiana, bo na nowelizacji prawa skorzystają najbiedniejsi obywatele. Regulacja ta została wprowadzona głównie ze względów społecznych, czyli trudnej sytuacji emerytów i rencistów. Ta zmiana jest ważnym kompromisem pomiędzy ustaleniem niezbędnego minimum egzystencji, a ochroną przed wykluczeniem finansowym - mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

d23972l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23972l