Trwa ładowanie...

Zakaz handlu. Sprawdź, czy zrobisz zakupy w niedzielę 28 kwietnia

Tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu - taka zasada obowiązuje w 2019 roku przed niemal całkowitym zakazem handlu w niedzielę, jaki ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia. Sprawdź, czy zakupy bez przeszkód zrobisz w najbliższą niedzielę 28 kwietnia.

Zakaz handlu. Sprawdź, czy zrobisz zakupy w niedzielę 28 kwietniaŹródło: Daniel Dmitriew/Forum
d3dbax6
d3dbax6

Obowiązująca od 1 marca 2018 r. ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę zakłada stopniowe wyłączanie działalności w ostatni dzień tygodnia.

W pierwszym roku obowiązywania ustawy dozwolony był handel w dwie niedziele w miesiącu, w tym roku tylko w jedną, a od 2020 roku zakaz będzie dotyczył wszystkich niedziel w miesiącu.

Wyjątek stanowią niedziele poprzedzające Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Obejrzyj: Co zmienił zakaz handlu. Ciekawe wyniki analiz

W bieżącym roku ostatnia niedziela w danym miejscu nie jest objęta zakazem handlu, dlatego 28 kwietnia sklepy będą otwarte.

d3dbax6

Kolejne w tym roku niedziele bez ograniczeń w handlu wypadają w następujące dni:

niedziela handlowa - 26 maja 2019
niedziela handlowa - 30 czerwca 2019
niedziela handlowa - 28 lipca 2019
niedziela handlowa - 25 sierpnia 2019
niedziela handlowa - 29 września 2019
niedziela handlowa - 27 października 2019
niedziela handlowa - 24 listopada 2019
niedziela handlowa - 15, 22 i 29 grudnia 2019

W niedziele niehandlowe znacznie częściej odwiedzamy parki i place zabaw - pokazują dane z pół miliona naszych komórek. Te dane ucieszą autorów ustawy o zakazie handlu. Znacznie mniej te dane, które mówią o tym, dokąd Polacy przenieśli się z niedzielnymi zakupami.

Aż 35 proc. Polaków w niedziele niehandlowe odwiedza parki i place zabaw. W niedziele handlowe odsetek ten wynosi 21 proc. Wyraźnie zyskały też kina. Do analizy zachowań Polaków w niedziele posłużyły dane z ponad pół miliona telefonów.

d3dbax6

Takimi danymi dysponuje firma Selectivv, która zajmuje się badaniem zwyczajów i zachowań właścicieli telefonów. Pochodzą od administratorów aplikacji i stron internetowych, z którymi firma ma podpisane umowy.

Rząd mógłby odtrąbić sukces, ale sytuacja się komplikuje, gdy spojrzeć na dane o zakupach Polaków. Zamknięcie dużych sklepów miało spowodować, że Polacy w niedziele zakupy będą robić w małych, rodzinnych sklepach. Tak jednak się nie stało.

Zdecydowanie najwięcej zyskały dyskonty, które w soboty niehandlowe przyciągają aż 31 proc. Polaków. Przed zakazem było to 18 proc. Tak jak rok temu przewidywali eksperci, duże sieci dzięki agresywnym promocjom odciągają Polaków od zakupów w mniejszych sklepach w niedziele.

Z danych firmy Nielsen wynika natomiast, że na zakazie straciły małe sklepy spożywcze do 40 m kw. Sprzedaż spadła w nich o 0,4 proc., choć to właśnie one według autorów ustawy miały być głównymi beneficjentami zakazu.

Inni przegrani to sklepy i lokale gastronomiczne w galeriach handlowych, które w weekendy robiły lwią część obrotu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dbax6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dbax6