Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje raty. W ten sposób unikniesz komornika i opłacisz zaległe składki

Składki na ZUS będzie można łatwiej odroczyć albo rozłożyć na raty. Zmiany od 1 grudnia - jak to zrobić? O tym zobaczysz w programie #dziejesienazywo.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje raty. W ten sposób unikniesz komornika i opłacisz zaległe składki
Źródło zdjęć: © Eastnews | Piotr Kaminonka / Reporter / EastNews

*Raty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Od pierwszego grudnia jest to możliwe. W programie #dziejesienazywo pytaliśmy eksperta, kiedy możemy rozłożyć składki na mniejsze płatności. - To bardzo znacząca pomoc. Poprzednie przepisy często stawiały bariery nie do przejścia - mówi Marcin Górecki z departamentu realizacji dochodów ZUS. *

Jeżeli trudna sytuacja finansowa firmy nie pozwala na spłatę zaległych składek chorobowych, emerytalnych lub rentowych jednorazowo, szansą na uniknięcie przykrych konsekwencji jest wystąpienie do zakładu ubezpieczeń z wnioskiem o rozłożenie zobowiązania na raty. Po ostatnich zmianach w prawie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wszystkich chętnych będą witać z otwartymi ramionami.

- Ratami mogą zostać objęte zarówno ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, jak i Fundusz Pracy - tłumaczy Marcin Górecki. Nie ma oczywiście mowy o anulowaniu zaległości, ale nowe regulacje prawne mają dać większe możliwości polubownego układania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

By uzyskać pozytywną decyzję w ZUS, wystarczy złożyć wniosek z propozycją okresu spłaty i informacją o swoich zaległościach. Dzięki nowym formom kontaktu z ubezpieczycielem można to również zrobić nie ruszając się z domu. Nie ma jednak nic za darmo - raty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych też są oprocentowane. Procent jest jednak mniejszy niż ewentualne odsetki od zobowiązań. - Nie jest to oprocentowanie standardowe. Pobieramy połowę stawki odsetek za zwłokę - obecnie jest to 4 procent należności w skali roku - wyjaśnia.

Co, jeżeli nie płacimy składek i nie dogadamy się z Zakładem? W tym wypadku Zakład nie będzie już tak polubowny.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)