Trwa ładowanie...
d3s72st

Zamieszanie z zasiłkiem opiekuńczym. Nie ma pewności, czy zostanie przedłużony

Na tę informację czekali rodzice, którzy nie mają z kim zostawić swoich dzieci. Chodzi o zasiłek opiekuńczy. Pojawiały się sygnały, że wypłata świadczenia może zostać przedłużona o dwa tygodnie. Pomimo oczekiwań premier Mateusz Morawiecki nie odniósł się do tego podczas konferencji. - Dla nas sprawa jest prosta, zasiłek ma być do 28 czerwca - przyznaje z kolei rzecznik ZUS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rodzice dalej czekają na informację, co z zasiłkiem opiekuńczym.
Rodzice dalej czekają na informację, co z zasiłkiem opiekuńczym. (East News)
d3s72st

Kwestia przedłużenia zasiłku opiekuńczego to wciąż wielka niewiadoma. Rodzice, którzy czekali na informację, czy wypłata przesunie się na kolejne tygodnie, niestety muszą obejść się z smakiem. Na czwartkowej konferencji premiera i minister rodziny kwestia nie została podjęta.

Czytaj: Zasiłek opiekuńczy może przysługiwać dłużej. Jest deklaracja minister

Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy to rodzaj wsparcia dla rodziców, którzy w dobie koronawirusa nie mają z kim zostawić swoich pociech. Wprawdzie od 6 maja samorządy mogą stopniowo otwierać żłobki i przedszkola (a do tego, zgodnie z zapowiedzią premiera, we wrześniu dzieci mają normalnie wrócić do szkoły). Jednak nie wszystkie zostały dotychczas otwarte, a z możliwości posyłania dzieci do przedszkoli korzystało około 10 proc. rodziców.

d3s72st

Obecnie okres wypłaty świadczenia kończy się 28 czerwca. Tuż przed konferencją pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że wypłata zostanie przedłużona o co najmniej dwa tygodnie. Przypomnijmy, że jeszcze w połowie czerwca minister Marlena Maląg wskazywała, że jest możliwość przesunięcia terminu. Wciąż jednak, tak jak pisaliśmy powyżej, żadna jasna deklaracja nie padła.

Co na to ZUS? Zadaliśmy pytania rzecznikowi Zakładu, Pawłowi Żebrowskiemu: - Dla nas sprawa jest prosta, zasiłek ma być do 28 czerwca - tłumaczy przedstawiciel ZUS-u. - W tym momencie nie mam żadnych informacji, aby zasiłek miał zostać przedłużony - dodaje.

Dowiedz się: Maląg: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 28 czerwca

Doprecyzujmy, że na świadczenie mogą liczyć m.in. ubezpieczeni rodzice dzieci, które nie ukończyły 8 lat, opiekunowie starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego, rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, ponieważ jest zamknięta z powodu koronawirusa, rodzice, którzy nie mają możliwości sprawowania opieki nad dziećmi przez nianie z powodu panowania pandemii.

d3s72st

Obejrzyj: Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. "Wspiera i ekonomię, i kampanię prezydenta

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3s72st

Podziel się opinią

Share
d3s72st
d3s72st