Zamożni częściej chorują, ale rzadziej umierają na choroby serca

Mieszkańcy zamożnych krajów są bardziej narażeni na choroby serca, ale
mniej cierpią z ich powodu niż ludzie biednych regionów

Zamożni częściej chorują, ale rzadziej umierają na choroby serca
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Mieszkańcy zamożnych krajów są bardziej narażeni na choroby serca, ale mniej cierpią z ich powodu niż ludzie biednych regionów - poinformowano podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), która w środę zakończyła się w Amsterdamie.

Wskazują na to badania o nazwie Prospective Urban Rural Epidemiology.

Główny ich autor prof. Salim Yusuf z McMaster University w Kanadzie powiedział, że wyniki świadczą o tym, że w przypadku chorób ogromne znacznie ma dostęp do odpowiedniej opieki kardiologicznej. "Jest on równie ważny jak odpowiedni styl życia" - podkreślił specjalista uznawany za jednego z najlepszych na świecie badaczy zajmujących się wpływem stylu życia na choroby serca.

Badaniem PURE objęto 155 tys. osób zamieszkujących 628 aglomeracji miejskich w 17 krajach na pięciu kontynentach. Porównywano zarówno mieszkańców USA, Kanady i Arabii Saudyjskiej jak również Indii, Pakistanu oraz Zimbabwe.

Obserwacje te potwierdziły, że wraz ze wzrostem dochodów zwiększa się zachorowalność na choroby sercowo-naczyniowe, szczególnie na chorobę wieńcową i udary mózgu. Zaskakujące jest jednak, że nie przekłada się to na większą śmiertelność z tego powodu. W krajach zamożnych zwykle jest wyższy poziom opieki kardiologicznej, dzięki czemu choroby te można dobrze kontrolować i wydłużyć życie chorym.

Według prof. Yusufa, w krajach bogatych schorzenia serca są również wcześniej wykrywane, co pozwala jeszcze skuteczniej je leczyć. W biednych regionach choroby te są zwykle wykrywane dopiero w stanie zaawansowanym, gdy chorzy odczuwają poważne objawy. Wtedy jednak leczenie jest mniej efektywne.

Kanadyjski specjalista dodał, warto byłoby ustalić jakie elementy opieki medycznej mają największy wpływ na obniżenie śmiertelności z powodu chorób serca. Jeśli udałoby się je wykorzystać w krajach mniej zamożnych, również i tam można byłoby ograniczyć liczbę zgonów z powodu chorób serca.

MA

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)