Trwa ładowanie...

Zarobki od 8 do 13 tys. zł. Najwyższe widełki wynagrodzeń

Najwyższe widełki wynagrodzeń w Polsce oferowane są w finansach. 8-10 tys. zł brutto na umowie o pracę i 9-13 tys. zł netto na kontrakcie B2B - tyle obecnie można zarobić w tej branży.

8-10 tys. zł brutto na umowie o pracę i 9-13 tys. zł netto na kontrakcie B2B - tyle  można zarobić w finansach8-10 tys. zł brutto na umowie o pracę i 9-13 tys. zł netto na kontrakcie B2B - tyle można zarobić w finansachŹródło: Adobe Stock, fot: Bartlomiej Magierowski
d21hgu5
d21hgu5

Dane GUS mówią o tym, że Polacy przeciętnie zarabiają 5 tys. zł brutto, podczas gdy tak naprawdę jest to niewiele ponad 3 tys. zł. Statystyki zawyżają wynagrodzenia najlepiej zarabiających pracowników dużych firm - informują eksperci. Tymczasem na najwyższe zarobki mogą liczyć pracownicy finansów - wynika z badań przeprowadzonych przez No Fluff Jobs.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W sklepach zarabiają więcej niż nauczyciele? "To hipokryzja"

Zarobki i benefity w pracy

Jest to 8-10 tys. zł brutto na umowie o pracę i 9-13 tys. zł netto (+ VAT) na kontrakcie B2B - czytamy w raporcie. Dodatkowo w kategorii sprzedaży mediana oferowanych płac wyniosła 6,1-9 tys. zł brutto na umowie o pracę i 8-12 tys. zł netto (+ VAT) na kontrakcie B2B. Z kolei w przypadku marketingu było to 6-9 tys. zł brutto na umowie o pracę i 7,5-10 tys. netto (+ VAT) na B2B.

d21hgu5

Jeśli chodzi o benefity dla kandydatów do pracy, to dwa najczęściej oferowane w marketingu, sprzedaży i finansach są takie same - prywatna opieka medyczna oraz karta sportowa. Inaczej prezentuje się trzecia pozycja wśród benefitów. W sprzedaży jest to możliwość pracy przy projektach międzynarodowych, w marketingu praca w małych zespołach, a w finansach budżet szkoleniowy.

Zmiany widać także w pracy zdalnej, która po okresie wzrostu popularności w latach 2020-2022 - ponownie staje się przywilejem dla wybranych branż. Według danych No Fluff Jobs, w trzecim kwartale 2023 r. możliwość pracy zdalnej w marketingu pojawiła się w 30,7 proc. ofert pracy, w sprzedaży w 26,9 proc., a w finansach - w 8,5 proc. Inaczej wygląda sytuacja w branży IT, która już przed pandemią wiodła prym pod względem dostępności pracy zdalnej.

W pięciu najlepiej płatnych kategoriach, czyli Architecture, DevOps, Big Data, Security oraz ERP, odsetek oferujących taką możliwość ogłoszeń oscyluje między 55 proc. a 60 poc. - czytamy w raporcie.

Pracownicy finansów mogą liczyć na umowę o pracę

Jak się okazuje, w 90-proc. ofert skierowanych do specjalistów w dziedzinie finansów proponuje się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę - wskazują wyniki badań. W przypadku kontraktów B2B jest to 20,1 proc., przy czym niektóre firmy proponują więcej niż jeden rodzaj umowy.

d21hgu5

Z kolei w marketingu i sprzedaży udział ofert zatrudnienia na umowie o pracę i kontrakcie B2B rozkłada się mniej więcej po równo. W marketingu jest to 61,4 proc. dla umów o pracę i 65,6 proc. dla B2B, a w sprzedaży - 59,6 proc. dla umów o pracę oraz 54,3 proc. dla B2B - czytamy w raporcie No Fluff Jobs.

Analitycy zwrócili uwagę, że ten trend "jest odwrotny do tego, co od lat można obserwować w branży IT". W tej branży zdecydowana większość ogłoszeń jako formę współpracę proponuje kontrakty B2B.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21hgu5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21hgu5