Trwa ładowanie...

Zbliża się rewolucja w pensji minimalnej. "Koniec z absurdem"

Nadchodzą zmiany w płacy minimalnej, wynikające z konieczności wdrożenia przez Polskę unijnej dyrektywy. Ale to nie wszystko. Szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk chce skończyć z " pewnym absurdem".

Rząd zapowiada rewolucję Rząd zapowiada rewolucję Źródło: Getty Images, fot: Kinga Krzeminska
d4xd8c5
d4xd8c5

- Obowiązek adaptacji europejskiej dyrektywy dotyczącej minimalnych pensji w Unii Europejskiej spoczywa na nas. Projekt ustawy jest już zaawansowany, potrzebuje jedynie finalizacji. Ustalimy jaki odsetek średniego wynagrodzenia ma reprezentować minimalne wynagrodzenie- zadeklarowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z Radiem Zet.

Kontynuacja artykułu poniżej materiału wideo.

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Bilans zysków i strat

Ale na tym zmiany się nie skończą. Szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada, że w ramach nowego projektu ustawy wprowadzi kolejną propozycję, której celem będzie "rozwiązanie określonego paradoksu".

d4xd8c5

Jak wyjaśnia, w obecnym stanie prawym minimalne wynagrodzenie nie równa się wynagrodzeniu podstawowemu. To właśnie płaca podstawowa powinna być wynagrodzeniem minimalnym, a premie uznane jako świadczenia dodatkowe. To ma się zmienić.

Dwie podwyżki płacy minimalnej w roku

Od 1 stycznia 2024 roku płaca minimalna w naszym kraju zostanie ustalona na poziomie 4242 zł brutto, a od 1 lipca tego samego roku wzrośnie do 4300 zł brutto. W przypadku umów cywilnoprawnych stawka godzinowa wzrośnie od nowego roku do 27,70 zł brutto, a od lipca będzie wynosić 28,10 zł brutto.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w kwestii odpowiednich płac minimalnych w Unii Europejskiej została zatwierdzona 19 października 2022 roku. Państwa członkowskie mają obowiązek przygotować mechanizmy pozwalające na ustalanie oraz aktualizację wysokości płac minimalnych do 15 listopada 2024 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4xd8c5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4xd8c5