Zboża i żywiec wieprzowy taniały w II połowie listopada - MRiRW

30.11. Warszawa (PAP) - Zboża oraz żywiec wieprzowy odnotowały w drugiej połowie listopada spadki cen w skupie - wynika z co tygodniowych danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju...

30.11. Warszawa (PAP) - Zboża oraz żywiec wieprzowy odnotowały w drugiej połowie listopada spadki cen w skupie - wynika z co tygodniowych danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ZBOŻE

W trzecim tygodniu listopada na rynku krajowym przeważały spadki cen zbóż. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 16-22.11.br. przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 461 zł/t, tj. 1 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu i o 0,5 proc. niższym niż przed miesiącem. Jednocześnie ziarno to było o 2,4 proc. tańsze niż rok wcześniej.

Cena jęczmienia paszowego w analizowanym okresie średnio wynosiła 361 zł/t. Była ona o 0,5 proc. niższa niż w poprzednim tygodniu jak i przed miesiącem. W odniesieniu do porównywalnego okresu 2008 r. jęczmień paszowy skupowano o 11 proc. taniej.

Przeciętna cena skupu kukurydzy w porównaniu do poprzedniego tygodnia obniżyła się o 1,6 proc. i ukształtowała się na poziomie 452 zł/t. Cena tego ziarna była zbliżona do notowanej przed miesiącem, ale równocześnie o 20 proc. wyższa niż przed rokiem.

Zwiększony popyt eksportowy jest prawdopodobnie przyczyną wzrostu cen żyta konsumpcyjnego w listopadzie. Dstawcy tego ziarna średnio w kraju uzyskiwali 288 zł/t, tj. prawie 4 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o ok. 7 proc. więcej niż przed miesiącem. W odniesieniu do porównywalnego okresu ub.r. żyto było tańsze o 19 proc.

MIĘSO

Na rynku żywca wieprzowego ponownie odnotowano obniżkę cen skupu. Według danych MRiRW za trzodę chlewną płacono przeciętnie 4,11 zł/kg, tj. o 1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu.

Natomiast żywiec wołowy podrożał w tym czasie średnio o 1 proc., do 4,68 zł/kg.

W porównaniu do cen sprzed miesiąca trzoda chlewna była o 2 proc. tańsza, a bydło o 3 proc. droższe. Spadkowa tendencja cen utrzymuje się w skupie drobiu. W analizowanym okresie za kurczęta typu brojler płacono przeciętnie 2,95 zł/kg, a za indyki 4,61 zł/kg, w obydwu przypadkach o prawie 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Żywiec ten był o ponad 4 proc. tańszy niż miesiąc wcześniej.

MLEKO

W analizowanym okresie za odtłuszczone mleko w proszku średnio w kraju płacono 7,86 zł/kg, tj. o 0,8 proc. mniej niż tydzień wcześniej. W mniejszym stopniu (o 0,4 proc.) obniżyły się ceny pełnego mleka w proszku i wyniosły 9,23 zł/kg. W porównaniu do cen sprzed miesiąca proszek mleczny był droższy o 4-7 proc. (PAP)

bg/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansedługinflacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)