Zdaniem polskich CFO klimat do inwestycji się poprawia, emisja akcji nieatrakcyjna, kredyt trudno

16.02. Warszawa (PAP) - W opinii 35 proc. polskich dyrektorów finansowych w nadchodzącym roku poprawi się klimat do inwestowania, a według 39 proc. emisja akcji jako źródło...

16.02. Warszawa (PAP) - W opinii 35 proc. polskich dyrektorów finansowych w nadchodzącym roku poprawi się klimat do inwestowania, a według 39 proc. emisja akcji jako źródło finansowania jest nieatrakcyjna - wynika z badania dyrektorów finansowych (CFO) przeprowadzonego przez firmę Deloitte. Z badania wynika, że dynamika wzrostu kredytu może nieznacznie spadać. 27 proc. CFO uważa, że kredyt jako źródło finansowania jest nieatrakcyjny, a 23 proc. że jest on łatwo dostępny.

"W opinii polskich dyrektorów finansowych w nadchodzącym roku poprawi się klimat do inwestowania i podejmowania ryzyka. 35 proc. respondentów ocenia, że obecnie jest dobry czas na inwestycje - to wzrost z 25 proc. w porównaniu z pierwszą połową roku 2011. Nadal jest to mniejszość, ale w porównaniu z innymi krajami Europy Środkowej poziom optymizmu w tym zakresie jest wysoki" - napisano w raporcie.

"Najważniejszym priorytetem firm na rok 2012 jest wzrost przychodów na obecnych rynkach (80 proc. - podobne wyniki pokazała poprzednia ankieta). Rośnie również znaczenie wzrostu przychodów na nowych rynkach (ekspansja) i nacisk na redukcję kosztów" - dodano.

"Poprawa płynności nie będzie kluczowym obszarem strategicznym na rok 2012, co wskazuje, że dzięki dobrym wynikom w ostatnich latach sytuacja polskich firm jest dobra" - zaznaczono.

W sondażu 66 proc. CFO odpowiedziało, że restrukturyzacja będzie jednym z priorytetów na 2012 r., a dla 25 proc. będzie priorytetem kluczowym.

39 proc. badanych uważa, że emisja akcji jako źródło finansowania jest nieatrakcyjna, jako atrakcyjną wskazało ją 14 proc. CFO, a 47 proc. uważa, że nie jest ona ani atrakcyjna, ani nieatrakcyjna.

"Ze względu na niepewność na rynkach emisja kapitału nie jest postrzegana jako atrakcyjne źródło finansowania. Podstawowym źródłem finansowania są zatem kredyty bankowe. Zadłużenie przedsiębiorstw w Polsce systematycznie rosło, co odzwierciedlało prognozy CFO sprzed pół roku" - napisano w raporcie.

10 proc. badanych uważa, że kredyt bankowy jako źródło finansowania jest atrakcyjny, a 27 proc. ocenia, że jest on nie atrakcyjny. 10 proc. CFO ocenia, że nowe kredyty są łatwo dostępne, a 23 proc., że są one trudno dostępne.

"Prognozy na kolejne 12 miesięcy wskazują, że dynamika wzrostu kredytów może nieznacznie spadać. Obecnie ponad 50 proc. CFO uważa, że poziom zadłużenia ich spółek nie ulegnie zmianie" - napisano w raporcie.

"Badanie potwierdza, że rynek kredytów bankowych jest już otwarty dla przedsiębiorców, jednak kredyt nie jest jeszcze atrakcyjny (tylko 27 proc. wskazuje jako atrakcyjne źródło finansowania) ani łatwo dostępny (tylko 10 proc. twierdzi, że kredyt jest łatwo dostępny)" - dodano.

"Wśród dyrektorów finansowych przeważa oczekiwanie, że koszty kredytów będą rosły (3/4 badanych). Nie widać zatem jeszcze powrotu do silnie konkurencyjnej sytuacji na rynku kredytu bankowego, która zmusiłaby bank do uatrakcyjnienia i zwiększenia poziomu dostępności swojej oferty" - napisano w raporcie.

Z sondażu wynika, ze dyrektorzy finansowi prognozują wzrost rynku akwizycji zarówno w Polsce, jak i w regionie.

"CFO prognozują wzrost rynku akwizycji zarówno w Polsce, jak i w większości krajów Europy Środkowej. Najwyższe oczekiwania wzrostu są w Polsce (prawie 60 proc.), zaś w innych krajach Europy Środkowej około 50 proc. CFO prognozuje wzrost aktywności na rynku fuzji i przejęć" - napisano w raporcie.

Badanie przeprowadzono jest co pół roku, obecną edycję zrealizowano w grudniu 2011 r. i styczniu 2012 r. na grupie 260 dyrektorów finansowych z listy 500 największych przedsiębiorstw w Europie. (PAP)

fdu/ osz/

Źródło artykułu:PAP
finansekredytyfuzja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)