Zjadają się polskim mięsem. Oto wartość tegorocznego eksportu
Polska wyeksportowała mięso i podroby za 6 mld euro od stycznia do września 2024 r. - poinformował wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Eksport do Azji rośnie. Na "zaawansowanym etapie" jest również kwestia wznowienia eksportu drobiu do Chin.
Polska od stycznia do września 2024 r. wyeksportowała mięso i podroby o wartości 6 mld euro. Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak podkreślił, że polskie produkty mięsne zyskują coraz większe uznanie na rynkach azjatyckich.
Wartość eksportu mięsa i podrobów jadalnych ogółem w okresie 9 miesięcy 2024 r. wyniosła blisko 6 mld euro i stanowiła największą pozycję - 15 proc. w wartości eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem - poinformował Czerniak, cytowany w komunikacie MRiRW.
Nowe rynki zbytu dla polskiego mięsa
Polska posiada znaczące nadwyżki produkcyjne mięsa drobiowego i wołowego, co wymaga poszukiwania nowych rynków zbytu. Wiceminister Czerniak zaznaczył, że otwieranie kolejnych rynków zagranicznych jest kluczowe dla rozwoju tych segmentów produkcji. W ostatnich latach udało się otworzyć rynki filipiński, wietnamski i singapurski, a także poczynić postępy w negocjacjach z Chinami i Koreą Południową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksport do Azji
MRiRW informuje, że na zaawansowanym etapie jest wznowienie eksportu mięsa drobiowego do Chin, co jest możliwe dzięki regionalizacji grypy ptaków. Trwają również rozmowy dotyczące eksportu wołowiny do Chin oraz drobiu do Korei Południowej. Czerniak zapewnił, że resort rolnictwa na bieżąco współpracuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Rozwoju i Technologii, aby wspierać te działania.
Wiceminister Czerniak podkreślił także, że resort rolnictwa podejmuje działania na rzecz odbudowy krajowej produkcji mięsa wieprzowego, która ucierpiała z powodu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Działania te mają na celu przywrócenie opłacalności produkcji i stabilizację rynku.