Złoty pozostaje stabilny, ale spekulacje nt. kolejnego cięcia stóp mogą go osłabić
Środowy, poranny handel na złotym przynosi lekkie osłabienie polskiej waluty kontynuując trend z wczorajszej sesji amerykańskiej. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,113 PLN za euro, 3,097 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,321 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu ponownie powróciły ponad psychologiczną granicę 4,00% i wynoszą aktualnie 4,023% w przypadku obligacji 10-letnich.
Środowy, poranny handel na złotym przynosi lekkie osłabienie polskiej waluty kontynuując trend z wczorajszej sesji amerykańskiej. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,113 PLN za euro, 3,097 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,321 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu ponownie powróciły ponad psychologiczną granicę 4,00 proc. i wynoszą aktualnie 4,023 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przebieg pod znakiem dyskontowania wczorajszych danych dot. inflacji CPI za grudzień. Odczyt na poziomie 2,4 proc. wyraźnie przesuwa oczekiwania na kolejną obniżkę stóp procentowych (o 25pb.) jeszcze w lutym. Pełnie obrazu dopełnią zaplanowane na piątek dane dot. produkcji przemysłowej, gdzie część ekonomistów również zwraca uwagę na możliwą publikacji poniżej prognoz. Równocześnie presja podażowa na złotym wynika również z zachowania rynku bazowego, gdzie zgodnie z wczorajszymi prognoz doszło do wygenerowania mocniejszej korekty ostatnich wzrostów (aktualnie 1,3277 EUR/USD). Polska waluta pozostaje, jednak silna przede wszystkim z uwagi na silny wzrost wartości wobec franka szwajcarskiego, co powiązać należy z deprecjacją tej waluty na większości zestawień.
W trakcie dzisiejszego handlu poznamy odczyt wskaźnika inflacji bazowej za grudzień przygotowany przez NBP, gdzie oczekiwania wynoszą 1,6 proc. Równocześnie sam wpływ tego odczytu pozostanie najprawdopodobniej ograniczony ponieważ inwestorzy zwyczajowo skupiają się na ogół na wskazaniu dotyczącej inflacji w ujęciu konsumenckim. Dzisiejsza publikacja najprawdopodobniej potwierdzi jedynie wczorajsze dane dot. inflacji CPI i trendu spadkowego w zakresie tych wskaźników. Uwaga inwestorów kierować się będzie przede wszystkim na zachowanie rynku bazowego, gdzie nastroje kreować będą m.in. wskazania z USA (produkcja przemysłowa oraz beżowa księga).
Z rynkowego punktu widzenia postępujące spadki notowań eurodolara oraz potencjalne dalsze obniżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach skutecznie zwiększają presję podażową na złotego, który kierować się może w obszar 4,125 EUR/PLN, 3,14 USD/PLN oraz 3,35 CHF/PLN. W przypadku CHF/PLN zakładać należy mniejszą deprecjację z uwagi na zachowanie kursu EUR/CHF.
Konrad Ryczko
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |