Zmiany od 8 grudnia. Nowe informacje na etykietach popularnych alkoholi
Od 8 grudnia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe unijne przepisy dotyczące etykietowania wina - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort dodał, że obowiązek będzie dotyczył wszystkich tego typu produktów, wprowadzanych do obrotu w Unii Europejskiej.
23.11.2023 21:17
Jak czytamy w informacji MRiRW, nowe prawo dopuszcza możliwość poinformowania konsumenta o składnikach wina i jego wartości odżywczej za pomocą środków elektronicznych wskazanych na etykiecie, np. przy użyciu kodu QR. Pozwoli to przedsiębiorcom na większą elastyczność i łatwe wprowadzanie zmian na opakowaniach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe etykiety na winach
W sytuacji, gdy podmiot zdecyduje się na umieszczenie informacji elektronicznej, oznaczenie substancji alergennych obecnych w produkcie i tak będzie musiało znajdować się bezpośrednio na opakowaniu. Co więcej, na opakowaniu trzeba będzie wskazać wartość energetyczną wina za pomocą symbolu "E" oznaczającego energię. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że e-etykiety nie mogą zawierać dodatkowych treści do celów marketingowych, a także, że nie można gromadzić ani śledzić danych użytkownika, który ją sprawdzi.
Aby uwzględnić szczególne cechy win i metody ich produkcji, Unia Europejska określiła zasady dotyczące podawania wykazu składników wina. Obowiązują, gdy składniki wina podane będą bezpośrednio na etykiecie, a także, jeśli wykaz składników jest podany za pomocą środków elektronicznych. Dla aromatyzowanych produktów sektora wina zostaną wydane szczegółowe regulacje określające sposób oznaczania składników w oznakowaniu tych wyrobów - czytamy w komunikacie.
Obowiązek dostosowania informacji na etykietach, w zakresie wykazu składników i wartości odżywczej wejdzie w życie 8 grudnia 2023 r. Dotyczy to zarówno win, jak i aromatyzowanych produktów sektora wina.
Wyroby, które zostały wyprodukowane przed tą datą, mogą być w dalszym ciągu wprowadzane do obrotu, zgodnie z wymogami dotyczącymi etykietowania obowiązującymi przed tą datą, aż do wyczerpania zapasów.
Resort podał także, że Komisja Europejska pracuje nad wytycznymi dotyczącymi nowych wymagań w zakresie etykietowania wina. Dokument ten będzie zawierał pytania i odpowiedzi, w celu wyjaśnienia wątpliwości związanych z wdrażaniem nowych przepisów.