Trwa ładowanie...
d3be5nx

Związkowcy o nowym sposobie waloryzacji i ulg na dzieci

OPZZ uważa, że propozycję dot. nowego sposobu waloryzacji rent i emerytur oraz ulg na dzieci są pomysłami idącymi w dobrym kierunku, ale wymagają dalszych prac. Solidarność negatywnie ocenia nowy sposób waloryzacji, jej zdaniem powinna ona pozostać procentowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Związkowcy o nowym sposobie waloryzacji i ulg na dzieci
(AFP)
d3be5nx

Szef OPZZ Jan Guz powiedział PAP, że złożone w środę przez premiera Donalda Tuska zapowiedzi zmian w waloryzacji rent i emerytur oraz zwiększenie ulg podatkowych na trzecie i kolejne dzieci o 20 proc. są "pomysłami idącymi w dobrym kierunku".

- Jako OPZZ zgłaszaliśmy od wielu lat potrzebę podniesienia najniższych emerytur, co prawda o wyższą kwotę i głównie tych najniższych, poniżej tysiąca złotych. Ale co do zasady jest to pomysł idący w dobrym kierunku. Chociaż waloryzacja i tak nie wyrówna inflacji i spadku możliwości nabywczych emerytów i rencistów - powiedział PAP Jan Guz.

Dodał, że w kwestii ulg podatkowych na trzecie i kolejne dzieci OPZZ proponowało, by zastosować jeszcze uwarunkowania dochodowe.

d3be5nx

- Czasami rodzina z jednym czy dwójką dzieci żyje w nędzy, nie ma środków na zabezpieczenie podstawowych potrzeb, a rodzina, która na pięcioro dzieci jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej, i to odliczenie w zasadzie jest mało potrzebne - powiedział Guz.

Zaznaczył, że w środę premier oraz minister pracy i polityki społecznej przedstawili jedynie zapowiedzi rozwiązań. - Dzisiaj jest hasło, ale rozumiem, że w okresie konsultacji będzie możliwość wnoszenia korekt w ramach debaty publicznej i porozumień z partnerami społecznymi. Dzisiaj co do hasła "może tak", ale co do szczegółowych zapisów ustawowych należy usiąść i zastanowić się, jak to lepiej zrobić - zaznaczył Guz.

Zapowiedział, że do wystąpienia premiera OPZZ odniesie się w czwartek. - Dla nas jest istotne to, czego premier nie powiedział, bo dzisiaj powiedział to, czym chciał się pochwalić, nie powiedział chociażby o tworzeniu nowych miejsc pracy czy likwidacji umów śmieciowych - podkreślił Guz.

Rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski negatywnie ocenił nowy sposób waloryzacji rent i emerytur w systemie procentowo-kwotowym. Powiedział PAP, że ten sposób waloryzacji odznacza podwyższenie świadczeń dla uboższych kosztem bogatszych świadczeniobiorców. Jego zdaniem waloryzacja powinna nadal odbywać się w systemie procentowym.

d3be5nx

- Drogą do waloryzacji rent i emerytur musi być waloryzacja procentowa, natomiast jest ona znacząco za niska dla osób najniżej uposażonych. Drogą do poprawy tej sytuacji jest podwyższenie progu kwoty dochodu zwolnionego z podatku. To byłaby skuteczniejsza droga do zwiększenia dochodów biedniejszym emerytom niż wyższe o parę złotych waloryzowanie kwotowe - powiedział Lewandowski.

Odnosząc się do propozycji nowego sposobu waloryzacji, ocenił, że - jest to trochę takie postępowanie janosikowe, jednym się zabiera, drugim się daje, i tego nie wolno robić. Te emerytury powstawały w różny sposób, każda była w indywidualny sposób wypracowywana i nie można karać ludzi za to, że zarabiali więcej, piastowali wyższe stanowiska i dzisiaj mają trochę wyższą emeryturę - powiedział Lewandowski.

W środę w Sejmie minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że nikt na nowym sposobie waloryzacji nie straci. - Ci, którzy pobierają nawet wyższe świadczenia, uzyskają je w takim samym systemie jak dotychczas, czyli waloryzacji procentowej - podkreślił.

Lewandowski pytany o zapowiedź zwiększenia ulg na dzieci powiedział, że należy szukać rozwiązań dla rodzin najuboższych.

d3be5nx

- Ulgi podatkowe należy oczywiście zwiększać i należy podnosić w ten sposób dochody rodzinom wielodzietnym. Ale trzeba szukać rozwiązań dla rodzin, które nie mają dochodów, które wręcz kwalifikują się do pomocy społecznej, a nie do odpisywania sobie ulg - powiedział Lewandowski.

Podkreślił, że w środę przedstawione zostały jedynie zapowiedzi rozwiązań.

- Premier już tyle rzeczy obiecał, że wolę poczekać aż do Komisji Krajowej spłynie akt prawny do konsultacji i wtedy będę mógł się wypowiedzieć po analizie naszych ekspertów precyzyjnie, czy to są dobre rozwiązanie, czy złe - podkreślił Lewandowski.

d3be5nx

Podziel się opinią

Share
d3be5nx
d3be5nx