Zwolnienie lekarskie. Czy lekarz może odmówić wystawienia L4?

Zwolnienia lekarskie przysługują w czasie choroby oraz rekonwalescencji osobom zatrudnionym. Czy lekarz może odmówić wystawienia L4? Co może zrobić pacjent w przypadku, gdy lekarz nie zgodzi się wystawić zwolnienia?

Czy lekarz może nie wystawić L4?
Czy lekarz może nie wystawić L4?
Źródło zdjęć: © Pixabay

Zwolnienie lekarskie przysługuje w przypadku niezdolności do pracy pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia (jednak wyłącznie w przypadku, gdy opłacają oni ubezpieczenie chorobowe). Prawo do jego wystawienia mają natomiast lekarze, posiadający uprawnienia nadane przez ZUS do wystawiania tzw. L4. Czy mogą oni odmówić pacjentowi zwolnienia?

Czy lekarz może odmówić L4? Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia

Lekarz nie ma obowiązku wystawienia pacjentowi zwolnienia lekarskiego. Przypomina o tym m.in. Rzecznik Praw Pacjenta, który na stronie internetowej instytucji wyjaśnia, "o zasadności i potrzebie wystawienia pacjentowi zaświadczenia o niezdolności do pracy decyduje lekarz po ocenie stanu zdrowia pacjenta oraz uwzględniając rodzaj i warunki pracy, którą wykonuje pacjent".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obornik kontra armatki wodne. Chaos w Brukseli przed budynkiem UE

Lekarz, który posiada uprawnienia nadane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do wystawiania zwolnień L4 może odmówić jego wystawienia w przypadku, gdy nie stwierdzi przeciwwskazań do wykonywania przez pracownika obowiązków zawodowych z powodu stanu zdrowia.

Lekarz odmawia wystawienia L4? W tym przypadku nie może tego zrobić

Rzecznik pacjentów wyjaśnił jednak, kiedy lekarz nie może odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego. "Jeżeli lekarz specjalista ma uprawnienie do wystawiania zwolnień lekarskich (od ZUS) i widzi ku temu podstawy medyczne, powinien to uczynić samodzielnie, a nie odsyłać pacjenta do innego lekarza" - poinformowano.

Oznacza to, że lekarz po stwierdzeniu podstaw do wystawienia L4, który posiada stosowne uprawnienia w tej sprawie, nie może odesłać chorego np. do jego lekarza rodzinnego w celu wystawienia zwolnienia. "Sytuacja ta dotyczy zarówno udzielanych pacjentowi świadczeń zdrowotnych w szpitalnym oddziale ratunkowym, na izbie przyjęć czy też w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej" - podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta.

Lekarz nie chce wystawić L4. Co można zrobić?

Pacjenci, których lekarz odesłał do lekarza rodzinnego po zwolnienie L4 i uważają to za naruszenie ich praw, mogą skontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta. W przypadku, gdy lekarz odmawia wystawienia zwolnienia, można również rozważyć jego zmianę lub zgłosić sprzeciw wobec tej decyzji do Komisji Lekarskiej. W tym przypadku niezbędne będzie jednak przedstawienie jego uzasadnienia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)