Trwa ładowanie...

Aldi w Niemczech rezygnuje z kas samoobsługowych po miesiącu. "Za dużo kradną"

Aldi w Niemczech testuje od kilku tygodni kasy samoobsługowe w dużych ośrodkach miejskich. W jednym sklepie w Kolonii jednak już je demontuje. Powód? Zbyt wiele kradzieży – informują media.

Niemcy. Aldi w Kolonii rezygnuje z kas samoobsługowych po miesiącu od ich uruchomieniaNiemcy. Aldi w Kolonii rezygnuje z kas samoobsługowych po miesiącu od ich uruchomieniaŹródło: Adobe Stock, fot: EdNurg
d1j45y3
d1j45y3

Aldi-Süd kilka tygodni temu zapowiedziało zmiany w funkcjonowaniu sklepów. Jedną z nich miało być wprowadzenie kas samoobsługowych w sklepach w dużych ośrodkach miejskich. Na razie w formie testów.

Sklep Aldi wycofuje się z kas samoobsługowych

Jednak jeden ze sklepów zlokalizowanych w Kolonii już się z nich wycofuje. Jak informuje gazeta "Express" i portal polskiobserwator.de, przyczyną są liczne kradzieże towarów.

Już w przeszłości zdarzało się, że klienci podchodzili do kas, pakowali towary i wychodzili z nimi bez opłacenia zakupów. W ostatnim czasie plaga kradzieży jednak się nasiliła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zakupy na zapas. "Odradzam". Ekspert mówi, kiedy ruszyć do sklepu

Anonimowi rozmówcy dziennika obwiniają o te kradzieże uczniów pobliskiej szkoły. Dowodem na to ma być fakt, że kradzione jest przede wszystkim pieczywo. Rzeczniczka sieci jednak nie chciała potwierdzić gazecie, że istnieje związek między nasileniem się kradzieży a likwidacją kas w kolońskim punkcie.

d1j45y3

Kasy samoobsługowe otworzyły nowe możliwości kradzieży

Kasy samoobsługowe to narastający trend wśród detalistów zmagających się z niedoborami kadrowymi. Zamiast czekać w kolejkach do kasjerów, klienci mieli sami mieć możliwość nabicia swoich towarów. Tę formę opłacania zakupów klienci coraz chętniej zaczęli wybierać szczególnie w czasie pandemii koronawirusa.

Jednak okazja czyni złodzieja, więc kasy samoobsługowe otworzyły nowe możliwości okradania sieci handlowych. Formy kradzieży są różne: jedni zabierają towary bez opłacania rachunku, inni – naklejają etykiety tańszych produktów na te droższe lub np., nabijają tańsze owoce czy warzywa zamiast droższych, które rzeczywiście biorą.

Jak ustalili w 2021 r. profesorowie Adrian Beck i Matt Hopkins z University of Leicester, którzy prowadzili badania wśród sprzedawców ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajów europejskich, część klientów ulega pokusie kradzieży produktu, gdyż czuje się przy tym bezkarnie.

Potwierdzają to liczby – w raporcie badaczy przeanalizowano 1 mln odwiedzin sklepów. Wnioski dowodzą, że blisko 850 tys. produktów nie zostało zeskanowanych. To 4 proc., wszystkich sprzedawanych artykułów. Trzeba jednak podkreślić, że niektórzy "kradną" nieświadomie, gdyż nabijają na kasę nie ten produkt, który chcą kupić. Jednak to również jest niezgodne z prawem.

d1j45y3

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1j45y3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j45y3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj