Trwa ładowanie...

Analitycy: w najbliższych dniach możliwe obniżki na stacjach paliw

W najbliższych dniach będziemy mogli obserwować na stacjach spadek cen benzyny i umiarkowany wzrost notowań oleju napędowego - ocenili eksperci e-petrol.pl. Według nich niższe ceny paliwa w Polsce zachęcają kibiców do wyjazdu samochodem na Euro 2016 we Francji.

Share
Analitycy: w najbliższych dniach możliwe obniżki na stacjach paliwFot: Jacek Bereźnicki
d2eusxg

Według prognoz e-petrol.pl w przyszłym tygodniu za tankowanie benzyny bezołowiowej 95 będziemy płacić średnio 4,43-4,50 zł/litr. Z kolei ich szacowany przedział cenowy dla diesla to 4,20-4,29 PLN/l, a dla autogazu 1,55-1,61 zł/litr.

Jak wskazują eksperci, w mijającym tygodniu doszło do spadku o dwa grosze w przypadku 95-oktanowej benzyny i jednogroszowa podwyżka cen oleju napędowego. Po sześciu tygodniach utrzymywania się na poziomie 1,59 zł/litr zmianę zanotowały też notowania autogazu. Średnia cena LPG na stacjach w Polsce spadła o dwa grosze i aktualnie wynosi 1,57 zł/litr.

Analitycy e-petrol.pl ocenili, że kibice wybierający się do Paryża na mistrzostwa Europy w piłce nożnej (10 czerwca-10 lipca br.) mogą rozważyć wyjazd do stolicy Francji samochodem. - Zachętą do tego mogą być zwłaszcza niskie ceny paliw w Polsce - wskazali.

d2eusxg

Ich zdaniem wybierając trasę autostradami z centrum Warszawy do Paryża - jeśli nigdzie nie utknie się w korkach - można dojechać w nieco ponad 13 godzin. Jak wyliczyli przy założeniu zatankowania w Polsce 60-litrowego baku do pełna i spalaniu ok. 7l paliwa/100km, na pokonanie dystansu niespełna 1600 km trzeba wydać od 520-580 zł w zależności czy wybierzemy auto z silnikiem Diesla czy na benzynę.

Chcąc oszczędzić można na Euro 2016 do Paryża pojechać autem zasilanym autogazem, którego spala się ok. 10 l/1000 km, wówczas za tę podróż zapłacimy ok. 320 zł. W obliczeniach przyjęliśmy, że pełny bak zatankujemy w Polsce, a paliwo na pozostałą część drogi kupimy na niemieckich stacjach benzynowych.

Jednak - jak wskazuje e-petrol.pl - poruszając się we Francji należy być przygotowanym na wyższe niż w Polsce wydatki za tankowanie. Nad Sekwaną średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosi obecnie 5,92 zł/litr, olej napędowy kosztuje 5,12 zł/litr a autogaz (tamtejszy skrót GPL) to równowartość 2,38 zł/litr.

Analitycy BM Reflex wskazali, że w mijającym tygodniu po raz pierwszy od początku marca br. mieliśmy do czynienia z obniżkami cen benzyn na stacjach. - Obniżki cen benzyny powinniśmy obserwować także w przyszłym tygodniu, co powinno sprowadzić średnią cenę w kraju w okolice lub poniżej 4,50 zł/l - dodali analitycy BM Reflex.

d2eusxg

W ich ocenie na krajowym rynku hurtowych od dwóch tygodni obserwujemy obniżki cen benzyny i niewielkie wahania cen oleju napędowego i to dzięki tym zmianom - jak wskazują - płacimy nieco mniej na stacjach. Jak zaznaczają, jeśli w połowie miesiąca nie odnotujemy gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej, to z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że ceny paliw na stacjach powinny pozostać na poziomie niższym niż przed rokiem i nie powinny przekroczyć poziomu 4,50- 4,60 zł/litr dla benzyny bezołowiowej 95 i 4,20 - 4,30 zł/litr dla oleju napędowego.

d2eusxg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eusxg
d2eusxg