Trwa ładowanie...
d2hjxwu
d2hjxwu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Audyt w Kompanii Węglowej wskazał obszary wymagające naprawy i obniżki kosztów

Utrzymywanie ścian wydobywczych o niskiej wydajności, wysokie koszty usług firm zewnętrznych, brak elastyczności cenowej w sprzedaży węgla, przerost administracji, zawodna koordynacja w planowaniu produkcji - to niektóre wnioski z audytu w Kompanii Węglowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2hjxwu

W czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz kierujący zespołem audytowym senator PiS Adam Gawęda przedstawili niektóre wnioski z trwającego prawie miesiąc audytu przeprowadzonego na zlecenie resortu energii. Minister podkreślił, że parlamentarzyści i powołani do zespołu eksperci pracowali społecznie i podziękował im za zaangażowanie. Tchórzewski z zadowoleniem przyjął wyniki pracy audytorów.

Raport zespołu, w którym zawarto m.in. informacje na temat obszarów wymagających naprawy i obniżki kosztów, został w czwartek przedstawiony stronie społecznej i zarządowi Kompanii.

"Zarząd dostaje raport z audytu, ustosunkuje się do niego ze swojego punktu widzenia, przedstawi swoje uwagi, i dopiero na tej podstawie zostanie to odniesione do ewentualnych korekt w biznesplanie, jeśli chodzi o funkcjonowanie Polskiej Grupy Górniczej (PGG)" - powiedział minister.

d2hjxwu

Tchórzewski przypomniał, że resort energii dąży do tego, aby PGG, która ma przejąć kopalnie i zakłady obecnej Kompanii, wystartowała 1 maja tego roku.

Pytany, czy oprócz firm, które już zadeklarowały swoje zaangażowanie w PGG (PGNiG Termika, PGE i Energa, na łączną kwotę 1,5 mld zł - PAP) możliwe byłoby też zaangażowanie np. PKN Orlen lub Grupy Azoty, minister wyraził przekonanie, że uda się pozyskać 2 mld zł, których potrzebuje Kompania; nie odniósł się jednak do nazw wymienionych spółek.

"Wczoraj odbyliśmy dosyć istotne spotkanie, ponieważ te rzeczy nie są ostatecznie zapięte. Jednak mogę z pewnością do 90 proc. określić, że te 2 mld zł, które wykazane zostały przez władze spółki jako niezbędne, żeby poprzez inwestycje i uporządkowanie finansów osiągnąć na koniec 2017 r. rentowność, one - w uzgodnieniu także ze stroną społeczną, bo te działania wiążą się ze sobą - są zapewnione" - powiedział Tchórzewski.

Pełniący obowiązki prezesa KW Tomasz Rogala zapewnił, że raport z audytu w spółce "będzie przedmiotem szczegółowej analizy, a wnioski i zalecenia według swej ważności będą realizowane bez zbędnej zwłoki".

d2hjxwu

Wśród przyczyn trudnej sytuacji górnictwa Tchórzewski wymienił m.in. to, że - jak mówił - "kiedy spółki górnicze generowały zyski, wtedy pieniądze w formie dywidend były zabierane, a kiedy było trudniej, to pomocy nie było". "Druga sprawa, także bardzo istotna, że jednak transakcje międzykopalniane powodowały, iż kłopoty finansowe narastały" - dodał szef resortu energii.

Audyt w KW objął różne obszary działania firmy i należących do niej kopalń. "Badaliśmy obszary związane z zatrudnieniem, z funkcjonowaniem, z produkcją, z handlem, dystrybucją, zarówno w kopalniach i zakładach jak również w całej strukturze Kompanii Węglowej" - powiedział kierujący zespołem audytowym senator Gawęda.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

d2hjxwu

Podziel się opinią

Share

d2hjxwu

d2hjxwu